Usługi / Badania diagnostyczne / Diagnostyka jaskry

Diagnostyka jaskry

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

Jaskra to postępujące schorzenie nerwu wzrokowego. Dokładnej przyczyny powstawania jaskry nie odkryto, przypuszcza się że spowodowana jest zaburzeniem odpływu cieczy wodnistej z oka. Ciecz wodnista to substancja wypełniająca przednią komorę oka. Ma za zadanie odżywianie rogówki oraz soczewki oka oraz odprowadzanie szkodliwych produktów przemiany materii. Jeśli ciecz wodnista nie jest odprowadzana z oka, ciśnienie w gałce ocznej wzrasta, co z kolei może uszkodzić nerw wzrokowy i komórki siatkówki, zawęża też pole widzenia i obniża ostrość wzroku. Dlatego nieleczona jaskra może być przyczyną ślepoty.

Dwa główne typy jaskry:

Różnią się one sposobem zahamowania odpływu cieczy wodnistej z oka. Odpływ cieczy wodnistej odbywa się przez kąt przesączania, który znajduje się między rogówką a tęczówką. Znajomość rodzaju kąta przesączania, a tym samym typu jaskry, ma znaczenie przy doborze leków neurologicznych lub psychiatrycznych. Pod względem okulistycznym oba typy wymagają innych sposobów leczenia.

 • jaskra zamkniętego kąta – wynika z mechanicznych nieprawidłowości anatomicznych rogówki, tęczówki i soczewki
 • jaskra otwartego kąta – różni się od zamkniętego tym, że struktury zapewniające odpływ są zdrowe (tęczówka, rogówka i soczewka), natomiast zamykają się otworki w strukturze beleczkowania (czyli sita, przez które przesącza się w oku ciecz wodnista)

Leczenie jaskry

W większości przypadków leczenie jaskry zaczynamy od kropli przeciw jaskrowych. Wyjątkiem jest ostry atak jaskry, który od razu leczy się operacyjne. Celem leczenia jest osiągnięcie ciśnienia docelowego. Ciśnienie docelowe to takie ciśnienie w oku, które nie powoduje dalszych zmian w nerwie wzrokowym, a co z tego wynika – nie pogarsza widzenia.

Jeżeli kroplami nie możemy obniżyć ciśnienia do pożądanego poziomu, proponujemy zabiegi operacyjne.

Leczenie jaskry (pakiet badań diagnostycznych)

Ponieważ w przypadku jaskry kluczowe jest zatrzymanie postępu choroby i odpowiednie dobranie leczenia do jej przebiegu, bardzo ważne są regularne badania diagnostyczne.

Bardzo często jaskra na początku nie daje żadnych objawów, dlatego takie ważne są badania wśród grup ryzyka. Powinno się więc robić badania w kierunku jaskry co 2 lata do 50 roku życia, a po 50. roku życia – co roku. Zdiagnozowanie jaskry wymaga wielu badań, a postęp choroby określa się poprzez porównywanie badań na przestrzeni lat.

Dlatego właśnie w Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina przygotowaliśmy „pakiet jaskra”, zalecany dla osób w grupie zagrożenia jaskrą, a także dla tych, którzy już chorują na jaskrę.

W „pakiecie jaskra” w Retinie oferujemy kompleksową ocenę przedniego i tylnego odcinka oka:

 • badanie ostrości wzroku, pomiar mocy refakcji, badanie oka w lampie szczelinowej,
 • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • pomiar grubości rogówki (pachymetria), pomiar krzywizny rogówki (keratometria),
 • gonioskopia, czyli badanie kąta przesączania, które pozwala ocenić wielkość struktury odpowiadającej za odpływ cieczy wodnistej z oka,
 • badanie pola widzenia (perymetria),
 • OCT nerwu wzrokowego (kompatybilne z badaniem GDX i HRT),
 • OCT kąta przesączania.

Ważne! Jeśli do badania będzie konieczne rozszerzenie źrenic, pacjent potem nie może prowadzić samochodu przez około 3 godziny.

Operacje przeciwjaskrowe:

Objawy jaskry

Jaskra przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Pierwszym niepokojącym znakiem są powracające poranne bóle głowy przechodzące w migreny. Inne symptomy to pojawiające się tęczowe obwódki wokół przedmiotów oraz tęczowe plamki, a także pogorszenie widzenia i zmniejszenie pola widzenia. Takie objawy mogą rozwijać się powoli, dlatego trudno je zauważyć. Nieleczona jaskra może dawać objawy takie, jak zawroty głowy i nudności, intensywne i odporne na leczenie zapalenie spojówek oraz problemy z utrzymaniem równowagi. Musimy jednak pamiętać, że kiedy wystąpią objawy, nieodwracalne zmiany w oku już się dokonały. Im później zaczniemy leczenie jaskry, tym gorsze są efekty leczenia.

Jaskra, leczenie kroplami

Wszystkie krople podawane przy jaskrze należy brać do końca życia, bo jaskra jest chorobą nieuleczalną. Dzięki kroplom zmniejsza się ciśnienie wewnątrzgałkowe, co jest jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby. W zależności od nasilenia schorzenia, konieczne bywa przyjmowanie jednego lub dwóch rodzajów kropli. Obecnie istnieją preparaty wieloskładnikowe, które upraszczają przestrzeganie zasad leczenia.

Ostry atak jaskry

Jest to chwila, w której dochodzi do całkowitego zamknięcia drogi odpływu cieczy z oka. Ból przy ataku jest bardzo silny, porównywalny z atakiem kamicy nerkowej, czy zawałem serca. Trwa aż do interwencji lekarza, nie ustępuje samoistnie.

Ostry atak jaskry leczy się operacyjnie. Zabieg przywracający krążenie cieczy w oku można wykonać laserem lub chirurgicznie. W obu przypadkach wycina się w oku niewielką dziurkę, która łączy dwie komory oka z sobą: komorę tylną, w której produkowana jest ciecz, z komorą przednią, w której ciecz odpływa.

Czynniki ryzyka zachowania

 • podwyższone ciśnienie w oku,
 • krótkowzroczność,
 • jaskra w najbliższej rodzinie,
 • wiek powyżej 40 roku życia,
 • bardzo niskie lub wysokie ciśnienie ogólne krwi,
 • częste marznięcie dłoni i stóp,
 • migreny, powracające bóle głowy,
 • choroby autoimmunologiczne (np. zapalenie tarczycy),
 • cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze,
 • w badaniu okulistycznym: powiększone zagłębienie tarczy nerwu wzrokowego, zespół złuszczania soczewki, ubytki w polu widzenia, zwykle obwodowe, aż do zawężenia pola widzenia (tzw. widzenie lunetowe).