Usługi / Operacje okulistyczne / ECP (Endoskopia cyklofotokoagulacyjna)

ECP (Endoskopia cyklofotokoagulacyjna)

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

Endskopowa cylkofotokoagulacja (ECP) to najnowszej generacji metoda leczenia jaskry. Daje ona nadzieję tym pacjentom, u których zawiodły inne sposoby.

Zabieg ten zalecany jest również osobom, u których inne metody są obciążone zbyt dużym ryzykiem powikłań (np. u osób cierpiących na zespół Sturge’a–Webera). Dużą zaletą ECP jest możliwość przeprowadzenia operacji jednocześnie z innym zabiegiem, na przykład z operacją usunięcia zaćmy.

Tak jak w innych zabiegach przeciwjaskrowych, tak i w ECP chodzi o obniżenie ciśnienia w gałce ocznej. Zbyt wysokie ciśnienie w oku utrzymujące się przez dłuższy czas może bowiem znacząco wpłynąć na trwałe pogorszenie wzroku, a nawet wywołać jego całkowitą utratę. Więcej o tym tutaj.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Przed zabiegiem ECP konieczna jest wizyta w Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina. Wykonamy wówczas niezbędne badania diagnostyczne mające na celu określenie stopnia zaawansowania jaskry.

 Kalkulator MediRaty

Na czym polega zabieg ECP

Celem zabiegu ECP jest zmniejszenie ilości cieczy wodnistej w oku. Lekarz przy użyciu endoskopu laseruje ciało rzęskowe, co skutkuje zmniejszeniem wydzielania cieczy wodnistej, a ciśnienie w oku się zmniejsza.

Cechy zabiegu ECP

1. Wysoka skuteczność

U około 90% pacjentów po operacji ECP udaje się zredukować ciśnienie w oku średnio o 30%. Obniżenie ciśnienia po operacji można obserwować już tego samego dnia. Co prawda zniszczeń dokonanych przez jaskrę nie można cofnąć, ale dzięki opanowaniu ciśnienia śródgałkowego zatrzymujemy lub znacząco spowalniamy proces chorobowy. Pomyślny efekt zabiegu pozwala też na ograniczenie lub wyeliminowanie przyjmowanych leków przeciwjaskrowych. Należy jednak pamiętać, że na sukces zabiegu składają się różne czynniki, np. wiek pacjenta, postać jaskry, budowa oka, inne operacje oczu (w tym operacje przeciwjaskrowe), a także choroby przewlekłe(cukrzyca, nadciśnienie tętnicze itp.).

2. Bezpieczeństwo

Zabieg ECP jest mało inwazyjny i bezpieczny. Dokumentują to liczne badania wykonywane podczas 20 lat stosowania tej metody.

3. Możliwość łączenia zabiegu ECP z innymi metodami leczenia jaskry

Jeśli zdarzy się, że u danego pacjenta mimo wykonania zabiegu ECP, spadek ciśnienia wewnątrzgałkowego jest niewystarczający, lekarz może zastosować dodatkowe metody farmakologiczne lub chirurgiczne.

4. Możliwość zastosowania w każdej postaci jaskry

Dzięki precyzji działania ECP można zastosować na każdym etapie neuropatii jaskrowej.

Wskazania do zabiegu ECP

  • Gdy nie można opanować jaskry farmakologicznie.
  • Kiedy pacjent ma ustabilizowaną jaskrę, ale chciałby wyeliminować leczenie farmakologiczne (jest to szczególnie ważne ze względu na coraz częstszą nietolerancję leków).

Zabieg może być wykonywany w połączeniu z zabiegiem operacji zaćmy lub wkrótce po.

Zalecenia przed zabiegiem/operacją

  •  w dniu zabiegu należy przyjechać w wygodnym ubraniu(np. dres), na miejscu w naszej placówce pacjent otrzyma jednorazowe ubranie medyczne,
  • w dniu zabiegu/operacji prosimy nie wykonywać makijażu twarzy ani oczu,
  • stale przyjmowane leki  należy przyjąć o zwykłej porze, z jednym wyjątkiem opisanym w kolejnym punkcie,
  • na 3-7 dni przed operacją należy je odstawić leki rozrzedzające krew. Są to m.in.: Acard, Aspiryna, Aspro C, Asprocol, Polopiryna, Rhonal, Ring N, Solucytel, Thomapyrin, Pradaxa, Xarelto, Plavix, Warfin, Acenokumarol.

Dodatkowe szczegółowe informacje przekażemy przed umówionym zabiegiem.

Jak wygląda zabieg ECP

Ważne po operacji przeciwjaskrowej