Usługi / Operacje okulistyczne / ECP (Endoskopia cyklofotokoagulacyjna)

ECP (Endoskopia cyklofotokoagulacyjna)

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

Endskopowa cylkofotokoagulacja (ECP) to najnowszej generacji metoda leczenia jaskry. Daje ona nadzieję tym pacjentom, u których zawiodły inne sposoby.

Zabieg ten zalecany jest również osobom, u których inne metody są obciążone zbyt dużym ryzykiem powikłań (np. u osób cierpiących na zespół Sturge’a–Webera). Dużą zaletą ECP jest możliwość przeprowadzenia operacji jednocześnie z innym zabiegiem, na przykład z operacją usunięcia zaćmy.

Tak jak w innych zabiegach przeciwjaskrowych, tak i w ECP chodzi o obniżenie ciśnienia w gałce ocznej. Zbyt wysokie ciśnienie w oku utrzymujące się przez dłuższy czas może bowiem znacząco wpłynąć na trwałe pogorszenie wzroku, a nawet wywołać jego całkowitą utratę. Więcej o tym tutaj.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Przed zabiegiem ECP konieczna jest wizyta w Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina. Wykonamy wówczas niezbędne badania diagnostyczne mające na celu określenie stopnia zaawansowania jaskry.

 Kalkulator MediRaty

Na czym polega zabieg ECP

Celem zabiegu ECP jest zmniejszenie ilości cieczy wodnistej w oku. Lekarz przy użyciu endoskopu laseruje ciało rzęskowe, co skutkuje zmniejszeniem wydzielania cieczy wodnistej, a ciśnienie w oku się zmniejsza.

Cechy zabiegu ECP

1. Wysoka skuteczność

U około 90% pacjentów po operacji ECP udaje się zredukować ciśnienie w oku średnio o 30%. Obniżenie ciśnienia po operacji można obserwować już tego samego dnia. Co prawda zniszczeń dokonanych przez jaskrę nie można cofnąć, ale dzięki opanowaniu ciśnienia śródgałkowego zatrzymujemy lub znacząco spowalniamy proces chorobowy. Pomyślny efekt zabiegu pozwala też na ograniczenie lub wyeliminowanie przyjmowanych leków przeciwjaskrowych. Należy jednak pamiętać, że na sukces zabiegu składają się różne czynniki, np. wiek pacjenta, postać jaskry, budowa oka, inne operacje oczu (w tym operacje przeciwjaskrowe), a także choroby przewlekłe(cukrzyca, nadciśnienie tętnicze itp.).

2. Bezpieczeństwo

Zabieg ECP jest mało inwazyjny i bezpieczny. Dokumentują to liczne badania wykonywane podczas 20 lat stosowania tej metody.

3. Możliwość łączenia zabiegu ECP z innymi metodami leczenia jaskry

Jeśli zdarzy się, że u danego pacjenta mimo wykonania zabiegu ECP, spadek ciśnienia wewnątrzgałkowego jest niewystarczający, lekarz może zastosować dodatkowe metody farmakologiczne lub chirurgiczne.

4. Możliwość zastosowania w każdej postaci jaskry

Dzięki precyzji działania ECP można zastosować na każdym etapie neuropatii jaskrowej.

Wskazania do zabiegu ECP

  • Gdy nie można opanować jaskry farmakologicznie.
  • Kiedy pacjent ma ustabilizowaną jaskrę, ale chciałby wyeliminować leczenie farmakologiczne (jest to szczególnie ważne ze względu na coraz częstszą nietolerancję leków).

Zabieg może być wykonywany w połączeniu z zabiegiem operacji zaćmy lub wkrótce po.

Zalecenia przed zabiegiem/operacją

  •  w dniu zabiegu należy przyjechać w wygodnym ubraniu(np. dres), na miejscu w naszej placówce pacjent otrzyma jednorazowe ubranie medyczne,
  • w dniu zabiegu/operacji prosimy nie wykonywać makijażu twarzy ani oczu,
  • stale przyjmowane leki  należy przyjąć o zwykłej porze, z jednym wyjątkiem opisanym w kolejnym punkcie,
  • na 3-7 dni przed operacją należy je odstawić leki rozrzedzające krew. Są to m.in.: Acard, Aspiryna, Aspro C, Asprocol, Polopiryna, Rhonal, Ring N, Solucytel, Thomapyrin, Pradaxa, Xarelto, Plavix, Warfin, Acenokumarol.

Dodatkowe szczegółowe informacje przekażemy przed umówionym zabiegiem.

Dobra
Na podstawie 129 opinii
LukroZ
LukroZ
2024-04-19
Profesjonalizm na najwyższym poziomie. Podejscie do pacjentów oraz obsługa NAJLEPSZA z jaka miałem okazje sie spotkać. Szczególne podziękowania dla pana Dr. M Szot. Wspaniały specjalista niesamowite podejście do młodych pacjentów. Serdecznie pozdrawiam i gorąco POLECAM !!!
Paula Pupiec
Paula Pupiec
2024-04-19
Bardzo polecam! Dr Szot z niesamowitym podejściem do dzieci, wspaniały specjalista, który pomógł z dwójką moich dzieci po nieudanych wizytach w innych klinikach…Pani Ola, którą córeczka pokochała i dzięki niej dała zrobić badanie. Profesjonalizm i kolejny raz się nie zawiozłam :) dziękuję za każdy oddzwonimy telefon Pan z rejestracji i szybkość w działaniu.
Grzegorz Cieśliński
Grzegorz Cieśliński
2024-04-05
Pełen profesjonalizm na każdym etapie leczenia pacjenta, a do tego miła atmosfera i przystępna cenowo oferta zabiegów oraz badań specjalistycznych. POLECAM!!!
Wiesław Oleksiak
Wiesław Oleksiak
2024-03-21
Zaćma. Dotyka starszych i utrudnia im poprawnie funkcjonować. Mamy problemy z czytaniem, prowadzeniem samochodu czy nawet z oglądaniem telewizji. Miałem ten problem w jednym oku, długo wahałem się czy poddać się zabiegowi wymiany soczewki. Zrobiłem to w wieku 60+ w Szpitalu Okulistycznym Retina w Warszawie, ulica Gimnazjalna 1. Badania kwalifikujące do zabiegu, działania w trakcie operacji a także opieka po zabiegu cechowały się trzema słowami: profesjonalnie, skutecznie, po ludzku ciepło. Było to około 5 lat temu. Bardzo poprawiłem sobie komfort życia. Czemu pisze teraz?. Otóż to samo dopadło moją żonę a nawet gorzej bo dotyczy obydwu oczu. Od razu poprosiłem żonę aby poszła moim śladem i udała się do Retiny. Żona moja, bardzo wymagający charakter, zgłębiała temat i konsultowała się z kilkoma placówkami i szpitalami. Na koniec poszła do Retiny i stwierdziła, że w tym szpitalu czuje się najlepiej zaopiekowania. Operacja na początku kwietnia, zaraz po świętach. Jeśli chcecie to napisze wam z jakim skutkiem. Wielokrotnie spotykam w swoim życiu zawodowym dużo młodsze osoby, które mają problemy z krótkowzrocznością czy nadwzrocznością. Przeważnie wystarczają szkła kontaktowe czy okulary. Ale czasem lepiej jest radykalnie poprawić jakość życia. Moim zdaniem warto. Wiesław Oleksiak
Marta Marta
Marta Marta
2024-02-18
Wybór tej kliniki na wykonanie laserowej korekcji wzroku u syna był strzałem w 10 🎯, czuliśmy się zaopiekowani i dobrze poinformowani, na każde pytanie /telefon otrzymaliśmy rzeczowe informacje, szczególne podziękowania dla Pań pracujących w rejestracji, za życzliwość oraz dużo fachowych porad i informacji , polecamy
Sapir
Sapir
2024-02-14
Zabieg korekcji wzroku metodą LASEK u Pana doktora Szot, co tu dużo mówić efekt po kilku dniach zero komplikacji. Najlepsza decyzja w moim życiu wszystko wytłumaczone jak postępować po operacji i bardzo dobra opieka po. Pełen profesjonalizm i nie ma się czego bać pozdrawiamm
Maciej
Maciej
2024-02-01
Strasznie się cieszę, że trafiłem do tak wspaniałych profesjonalistów. Podziękowania dla Pana dr Piotra Fryczkowskiego (super człowiek i niesamowity specjalista) oraz całemu personelowi. Jestem po zabiegu zaćmy i nie mogłem lepiej trafić niż w to miejsce. Polecam w 100%.
Robert Kurzep
Robert Kurzep
2024-01-26
Witam, Zdecydowałem się na wymianę soczewek w klinice Retina na podstawie wcześniejszego udanego zabiegu wyniany soczewek mojego kolegi (ok 8 mcy przede mną). Przed zabiegiem posiadałem dosyć złożoną wadę wzroku zarówno dal jak i czytanie plus astygmatyzm. Nosiłem na co dzień okulary progresywne i oddzielnie półprogresywne do komputera. Po pierwszej wizycie nie zostałem zakwalifikowany ponieważ oczy były zbyt suche. Przepisano mi krople i umówiono na następny termin. Za kolejnym razem wszystko już było ok do samego końca, czyli dobór soczewek, dwa zabiegi z tygodniowym odstępem, leczenie oraz wizyty kontrolne. Dzisiaj jestem prawie rok po zabiegach i wszystko jest ok tzn. doskonale widzę daleko, bez problemu komputer, smartfon, czytanie książek. Natomiast do ciemnych pomieszczeń (np. czasami Menu w restauracji czy ulotka na lekach itp) używam prostych okularów do czytania 1.5. Zakładam je zatem raz na tydzień powiedzmy. Są soczewki lepsze do czytania ale ze względu na efekt halo i moje aktywności ja się na nie nie zdecydowałem. Jestem bardzo zadowolony zarówno z całego procesu (obslugi) jak i tego co uzyskałem dzieki zabiegom.