Usługi / Zabiegi okulistyczne / Iniekcje doszklistkowe

Iniekcje doszklistkowe

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

Iniekcje doszklistkowe to zastrzyki, które wykonuje się do wnętrza szklistki. Laik nazwałby to „zastrzykiem w oko” i w istocie jest to iniekcja w starannie wybrane miejsce w gałce ocznej. Iniekcja jest przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym, więc wcale nie boli. Nie licząc czasu potrzebnego na rozszerzenie źrenicy, sama iniekcja doszklistkowa zajmuje lekarzowi dosłownie dwie minuty.

Wskazania do leczenia iniekcjami doszklistkowymi:

  • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD, czyli age related macular degeneration), postać mokra, czyli wysiękowo-krwotoczna
  • zakrzep żyły środkowej siatkówki (CRVO – Central Retinal Vein Occlusion),
  • cukrzycowy obrzęk plamki (DME – Diabetic Macula Edema),
  • neowaskularyzacja naczyniówkowa w przebiegu wysokiej krótkowzroczności,
  • inne postacie chorób z nieprawidłowym rozrostem naczyń, np. choroba Coats’a.

Głównym celem iniekcji doszklistkowej preparatami anty-VEGF jest zahamowanie lub spowolnienie rozrostu naczyń i uszczelnienie śródbłonka naczyń.

INFORMACJE PRAKTYCZNE Iniekcje Oka

Iniekcje (zastrzyki) doszklistkowe wykonuje się bardzo cienką igłą, którą lekarz wprowadza  do ciała szklistego (galaretowata substancja, która wypełnia gałkę oczną). Stąd właśnie wzięła się nazwa zabiegu. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu, ponieważ oko jest wcześniej miejscowo znieczulone. Zabiegi iniekcji przeprowadzane są w sterylnych warunkach sali operacyjnej.

Leczenie plamki żółtej zastrzykami  jest zależne od schorzenia. Często obejmuje serię zastrzyków, ich liczbę, odstępy i czas terapii określa lekarz. Specjalista dobiera i zleca także odpowiedni lek.

Zalecenia dla pacjenta:

  • Choć sama iniekcja trwa około 1-2 minuty, na wizytę z zastrzykiem doszklistkowym w Retinie należy zarezerwować sobie około godziny. Dużo czasu bowiem zajmuje badanie i przygotowanie pacjenta przed podaniem zastrzyku.
  • Przygotowanie pacjenta do iniekcji obejmuje podanie antybiotyków oraz leków dezynfekujących powierzchnię oka.
  • Po zabiegu pacjent może od razu iść do domu.
  • W dniu iniekcji doszklistkowej nie powinno prowadzić się pojazdów.

 Kalkulator MediRaty 

Czym jest mokre AMD?

Iniekcje doszklistkowe oka preparatami anty-VEGF to obecnie najpowszechniejsza i najskuteczniejsza metoda leczenia plamki żółtej, tzn. wysiękowo-krwotocznej postaci AMD, czyli mokrej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

AMD (z angielskiego age-related macular degeneration) to zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Jest ono przewlekłą i postępującą chorobą oczu, prowadzącą do uszkodzenia centralnego widzenia. Może nawet, w przypadku dużego krwotoku pod siatkówkę oka, doprowadzić do całkowitej ślepoty. AMD jest „chorobą czytania”, ponieważ pacjent zachowuje widzenie obwodowe, traci natomiast widzenie centralne, co uniemożliwia właśnie czytanie czy rozpoznawanie twarzy.

W AMD wyróżniamy dwie postacie: suchą i mokrą (wysiękową).

Wysiękowe AMD (mokra postać AMD) występuje rzadziej i dotyczy 10-20% chorych na zwyrodnienie plamki. Przebieg wysiękowego AMD może być gwałtowny, przez co może spowodować nagłą i rozległą utratę wzroku nawet w ciągu kilku tygodni. Wysiękowa postać AMD ma znacznie gorsze rokowania niż postać sucha, więc wymaga wdrożenia natychmiastowej terapii.

Jak wygląda kuracja iniekcjami doszklistkowymi?

W przypadku AMD wykonujemy serię trzech zastrzyków w miesięcznych odstępach, potem sprawdzamy postępy leczenia wykonując badanie OCT (badanie OCT, czyli Optyczna Koherentna Tomografia to ultranowoczesna i nieinwazyjna metoda podglądania tkanek w oku)  i decydujemy o przyszłości leczenia.

Na tym bardzo często możemy zakończyć serię zastrzyków. Potem konieczna będzie okresowa (z reguły raz na 3 miesiące) kontrola lekarska i ewentualne zastrzyki przypominające. Zdarza się jednak, ze musimy kontynuować iniekcje, ale zazwyczaj w większych odstępach czasu.

Czy to prawda, że stosowany do iniekcji doszklistkowych lek Avastin tak naprawdę jest lekiem na raka?

Tak i nadal jest to skuteczny lek stosowany w onkologii. Wkrótce po dopuszczeniu stosowania Avastinu w terapii nowotworowej w 1997 roku, zastosowano go poza wskazaniami producenta (czyli z ang, off-label) u pacjentów chorych na AMD. Gdy zauważono poprawę widzenia po dożylnym podawaniu preparatu Avastin, zdecydowano się na iniekcje do ciała szklistego. Lekarze okuliści z wielu krajów notują jego wysoką skuteczność zarówno w leczeniu wysiękowej postaci AMD, jak i retinopatii cukrzycowej, niektórych postaci jaskry, cukrzycowym obrzęku plamki żółtej. Avastin ma działanie podobne do nieco droższego leku Lucentis.