Usługi / Zabiegi okulistyczne / Kapsulotomia (YAG)

Kapsulotomia (YAG)

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

Kapsulotomia tylna to zabieg, który polega na wykonaniu małego otworu w tylnej torebce soczewki oka. Otwór wykonywany jest za pomocą lasera YAG.

Procedurę zleca lekarz u pacjentów, którzy mieli wykonany wcześniej zabieg usunięcia zaćmy i wszczepiono im sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową, ale pojawiła się u nich tzw. zaćma wtórna, czyli zmętnienie tylnej torebki soczewki. Zaćma wtórna powoduje spadek ostrości widzenia u pacjenta. Występuje u około 10-30% pacjentów po operacji zaćmy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zabieg kapsulotomii jest bezbolesny i krótki.

  • Przed zabiegiem badana jest ostrość wzroku pacjenta oraz mierzone ciśnienie wewnątrzgałkowe.
  • Pacjent otrzymuje krople rozszerzające źrenice.
  • Podczas zabiegu pacjent powinien siedzieć nieruchomo, starać się nie ruszać  głową, czy okiem. Poruszenie się może  spowodować nieskuteczność zabiegu, krwawienie w przypadku trafienia laserem w naczynia krwionośne, w rzadkich przypadkach nieodwracalne uszkodzenie tkanek w oku.
  • Zabieg laserowy wymaga podania kropli rozszerzających źrenicę, których działanie utrzymuje się do 3 godzin po podaniu dlatego  w tym czasie odradza się kierowanie pojazdami.
  • Przez kilka tygodni, a nawet miesięcy po kapsulotomii pacjent może widzieć czarne muszki poruszające się przed okiem.

Ważne! Bardzo rzadko zdarza się, że dochodzi do reakcji ze strony siatkówki pod postacią przedarcia siatkówki, obrzęku plamki, a nawet odwarstwienia siatkówki. Dlatego jeśli 2-3 tygodnie po zabiegu kapsulotomii widzenie się pogorszy, pacjent musi natychmiast zgłosić się do okulisty.

 Kalkulator MediRaty