Laserowa korekcja wzroku Warszawa
CennikINFORMACJE OGÓLNE
Wada wzroku to brak zdolności oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na plamce żółtej (centralna część siatkówki). Światło wpada do oka i skupiane jest albo przed albo za siatkówką, dlatego człowiek widzi wtedy niewyraźnie z bliska lub daleka.
Do najważniejszych wad wzroku zaliczamy:
- Nadwzroczność (dalekowzroczność) – wada wzroku, w której siatkówka jest zbyt blisko soczewki i rogówki, przez co promienie świetlne nie przecinają się i nie powstaje ostry obraz.
- Krótkowzroczność – wada wzroku związana z niewłaściwą budową oka, przez co promienie świetlne zbiegają się przed siatkówką. W efekcie ostry obraz powstaje w miejscu, gdzie nie ma komórek światłoczułych, a do siatkówki dociera już obraz nieostry.
- Astygmatyzm (niezborność) – wada wzroku, w której przez zaburzoną symetrię oka promienie załamują się inaczej w pionie niż w poziomie. W efekcie powstaje rozmycie obrazu w jedną stroną oraz zniekształcenia widzenia takie jak deformacje linii prostych.
- Starczowzroczność – postępujący z wiekiem spadek zdolności soczewki do akomodacji spowodowany utratą jej elastyczności. W rezultacie pogorszona jest zdolność widzenia z bliska, czytania czy oglądania małych przedmiotów.
Wad wzroku możemy pozbyć się na różne sposoby:
- stosując okularowe szkła korekcyjne lub soczewki kontaktowe,
- wykonując zabiegi laserowej korekcji wzroku,
- wykonując operację refrakcyjnej wymiany soczewki wewnątrzgałkowej.
W zależności od rodzaju i wielkości wady oraz od wieku pacjenta dobiera się indywidualnie sposób leczenia. Przewagą zabiegu lub operacji jest fakt, że wady wzroku możemy pozbyć się na stałe.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku – na czym polega?
- Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonywany jest w momencie pełnego rozwoju narządu wzroku i stabilnej wady wzroku. Idealnymi kandydatami są osoby w wieku 21-45 lat.
- W przypadku podjęcia decyzji o wykonaniu zabiegu laserowej korekcji wzroku zapraszamy na wizytę do okulisty w naszej placówce w celu wykonania badań kwalifikacyjnych do zabiegu.
- Podczas wizyty kwalifikacyjnej w Retinie koordynator ds. badań naukowych i diagnostyki oraz chirurg okulista rekomendują pacjentowi wybraną metodę korekcji wady wzroku. Biorą pod uwagę wyniki badań diagnostycznych, budowę gałki ocznej pacjenta, jego wiek, a także oczekiwania pacjenta dotyczące zabiegu i jego rezultatów.
Ważne! Przez 4 tygodnie przed badaniami kwalifikacyjnymi nie wolno nosić soczewek kontaktowych.
Wizytę kwalifikacyjną poprzedzamy serią badań, które dokładnie określą wadę do korekcji. Są to:
- badanie wady wzroku przed i po rozszerzeniu,
- keratometria,
- topografia rogówki,
- pomiar szerokości źrenicy (pupilometria)
- pomiar grubości rogówki (pachymetria),
- ocena jakości i składu łez, USG gałek ocznych,
- ocena przedniego i tylnego odcinka oka,
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria),
- ocena kąta przesączania (gonioskopia),
- badanie pola widzenia
- OCT.
Łączny czas tych badań zajmuje ok. 3 godzin.
Na czym polega technika laserowej korekcji wzroku?
Laserowa korekcja wady wzroku polega na skorygowaniu kształtu rogówki przy użyciu lasera tak, aby uzyskać prawidłowe ogniskowanie światła na siatkówce, czyli w miejscu, gdzie powstaje wyraźny obraz.
Jakie wady wzroku można skorygować zabiegiem laserowej korekcji wzroku?
Zabiegiem chirurgii refrakcyjnej można skorygować krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Po przeprowadzeniu właściwych badań okulistycznych chirurg dobiera odpowiednią metodę zabiegu, indywidualnie dla każdego pacjenta.
Metoda laserowej korekcji wzroku
W Poradni i Szpitalu Okulistycznym Retina do korekcji wad wzroku stosujemy:
Metody powierzchniowe:
- Smart Lasek
- Smart EBK
- Smart Trans PRK
Powyższe metody polegają na tym, że po zdjęciu wierzchniej warstwy rogówki, czyli nabłonka, dokonuje się modelowania istoty właściwej rogówki za pomocą lasera. Metody te są bardzo bezpieczne, bo nie naruszają ciągłości ściany oka. Dają one jednak dyskomfort przez kilka dni po zabiegu. Można je z powodzeniem stosować u osób uprawiających sporty kontaktowe, czyli np. sztuki walki. „Smart” oznacza, iż powyższe metody są mniej inwazyjne, minimalizują ryzyko powikłań, dają krótszy czas rekonwalescencji pozabiegowej i zmniejszenie bólu pooperacyjnego. Lekarz proponuje tę metodę, która rokuje najlepiej dla danego pacjenta.
Metody głębokie:
FemtoLASIK
FemtoLASIK to unowocześniona wersja klasycznej metody LASIK. Po wykonaniu korekcji tą metodą dolegliwości po zabiegu są znacznie mniejsze, czas gojenia szybszy, a do normalnego trybu życia można wrócić po naprawdę krótkim czasie.
Obecnie, to najczęściej na świecie wybierana przez chirurgów metoda laserowej korekcji wzroku.
Metoda FemtoLASIK –najważniejsze korzyści:
- Rekonwalescencja jest bardzo szybka i zwykle bezbolesna – w FemtoLASIK tworzymy płatek rogówki o precyzyjnie określonym kształcie i wymiarze. To minimalizuje dolegliwości zespołu suchego oka i zmniejsza nasilenie przejściowych efektów świetlnych wokół źródeł światła.
- Mniejsze ryzyko powikłań. Klasyczne zabiegi LASIK są bezpieczne, ale w FemtoLASIK uzyskujemy jeszcze niższe ryzyko wystąpienia stanu zapalnego i szybszą stabilizację ostrości wzroku.
- Możliwość korekcji bardzo dużych wad wzroku, także przy cienkiej rogówce i dużej średnicy źrenicy – FemtoLASIK przeprowadzamy przy użyciu dwóch niezwykle precyzyjnych laserów (femtosekundowego i excimerowego). Dzięki temu uzyskujemy więcej możliwości operacyjnych, a ingerencja w nabłonek rogówki jest minimalna.
- Możliwość korekcji bardzo małej wady wzroku – FemtoLASIK umożliwia korekcje nawet minimalnych wad wzroku. Jeśli Twoja praca lub hobby wymaga ostrego widzenia bez korekcji okularowej lub soczewkowej to optymalna metoda laserowej korekcji wzroku.
Jakim laserem przeprowadzamy laserowe korekcje wzroku w Retinie?
W naszym ośrodku do laserowej korekcji wzroku stosujemy dwa lasery excimerowy i femtosekundowy. Mamy Laser femtosekundowy Femto LDV (Ziemer Ophthalmic Systems Group). Laser femtosekundowy w chirurgii refrakcyjnej pozwala na wykonanie płatka rogówki umożliwiające dokładne zaplanowanie kształtu, głębokości oraz miejsca przyczepu płatka z dużą precyzją (+/-10 um). Mamy także niemiecki laser excimerowy Schwind Amaris 500E. Jest to jeden z najnowocześniejszych laserów stosowanych do zabiegów chirurgii okulistycznej, w tym zabiegów laserowej korekcji wzroku.
Czym laser Schwind Amaris 500 E różni się od innych:
- dysponuje technologią „smart”,
- w pełni kontroluje ruchomości głowy i gałki ocznej w trakcie zabiegu,
- zabieg można dokończyć w dniu następnym,
- czas całej procedury jest znacznie krótszy niż przy użyciu zwykłego lasera
Przeciwskazania do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku
- ogólne – wiek poniżej 21 i powyżej 60 roku życia, ciąża lub karmienie piersią, leczenie sterydami, choroby tkanki łącznej, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, spadki odporności organizmu, alergie, aktywne infekcje oraz wszczepiony rozrusznik serc
- okulistyczne – wciąż powiększająca się wada wzroku, wysoka krótkowzroczność zwyrodnieniowa, nieoperowana zaćma, jaskra, choroby siatkówki, stożek rogówki, oczopląs, choroby naczyniowe oczu
Ryzyko zabiegu laserowej korekcji wzroku
Ryzyko związane z wykonaniem zabiegu laserowej korekcji wzroku jest niewielkie, ponieważ nie przekracza 1%. Powikłania to najczęściej zakażenia pooperacyjne związane z niestosowaniem się pacjenta do zaleceń pooperacyjnych lekarza prowadzącego.
Na czym polega wykonanie zabiegu laserowej korekcji wzroku
Zabieg jest wykonywany w warunkach sali operacyjnej z zachowaniem najwyższych standardów i zasad sterylności. Gałki oczne pacjenta zostają znieczulone kroplami okulistycznymi. W przypadku dużego stresu u pacjenta, chirurg może podać również lekkie leki uspokajające. Po znieczuleniu chirurg zakłada na powieki metalowe rozwórki i ustawia ramię lasera bezpośrednio nad operowanym okiem. Laser działa przez kilkadziesiąt sekund, a zabieg jest całkowicie bezbolesny. Podczas jednego zabiegu operuje się oboje oczu.
- Cała procedura, łącznie z odpoczynkiem po zabiegu trwa około 2-3 godzin.
- U każdego pacjenta rekonwalescencja przebiega w innym tempie i zależy od wybranej metody laserowej korekcji wzroku, jednak zazwyczaj kilka dni po zabiegu można wrócić do swoich codziennych aktywności. Przez jakiś czas widzenie może nie być jeszcze perfekcyjne. Aby usprawnić gojenie, zakładamy na oko opatrunkową soczewkę kontaktową.
- Podczas kilku dni po zabiegu mogą wystąpić dolegliwości w postaci uczucia piasku pod powiekami, szczypania itp.
- Po zabiegu pacjent powinien mieć zapewniony transport prywatny (nie komunikacją miejską) z dorosłą osobą towarzyszącą.
- Przez 24 godziny po znieczuleniu nie można kierować pojazdami mechanicznymi, obsługiwać niebezpiecznych urządzeń ani pić alkoholu.
- Po operacji nie wolno zanurzać twarzy w wodzie ani moczyć oka, bo grozi to infekcją. Ostrożność w czasie kąpieli należy zachowywać przez 3 tygodnie, do chwili, kiedy rana stanie się wodoszczelna.
- Przez 2-3 tygodnie po operacji nie powinno się wykonywać prac wymagających dużego wysiłku fizycznego (na przykład przesuwać ciężkich mebli, czy podnosić ciężarów powyżej 15 kilogramów).
- W dni słoneczne należy nosić ciemne okulary.
- Stabilizacja ostrości wzroku po zabiegu korekcji laserowej może potrwać do kilku tygodni.
- W czasie rekonwalescencji należy zgłaszać się na wizyty kontrolne i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.