Leczenie zeza (dorośli) Warszawa
CennikINFORMACJE OGÓLNE LECZENIE ZEZA
Zez to jedna z częściej występujących chorób oczu u dzieci i dorosłych. Polega ona na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych, z czym wiążą się różnego rodzaju zaburzenia widzenia jednoocznego i obuocznego.
Przyczyny zeza mogą być bardzo różne – są wśród nich urazy porodowe, wady refrakcji, anatomiczne nieprawidłowości w budowie oczodołu i inne. Wczesna diagnostyka choroby zezowej oraz szybko wdrożone leczenie dają szansę na pełne wyleczenie zeza u dziecka bez ingerencji chirurgicznej, u dorosłych sytuacja jest zwykle nieco trudniejsza.
Skuteczne leczenie zeza wymaga ponadto zastosowania wielu procedur diagnostycznych i chirurgicznych wykonywanych w odpowiedniej kolejności.
Ważne! Leczenie zeza u osób dorosłych jest równie istotne, jak u dzieci.
U dorosłych zez to:
⦁ problem medyczny, który można rozwiązać za pomocą skutecznego i odpowiednio dobranego leczenia. Leczenie może usunąć uciążliwe i przykre objawy oraz zaburzenia wzroku uniemożliwiające np. pracę.
⦁ problem kosmetyczny, który zarówno u młodszych, jak i u starszych jest przyczyną kompleksów czy niższej samooceny.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
W celu kwalifikacji do operacji zeza, należy odbyć konsultację w naszym ośrodku. W trakcie wizyty w Retinie przeprowadzimy wywiad lekarski, pełne badanie okulistyczne oraz niezbędne badania diagnostyczne.
Operacja jest bezbolesna, wykonuje się ją w znieczuleniu ogólny na sali operacyjnej.
WAŻNE dla dorosłych pacjentów, którzy poddają się operacji zeza:
- Dobry efekt kosmetyczny po leczeniu operacyjnym zeza można uzyskać u pacjenta w każdym wieku.
- Nie należy rezygnować z leczenia operacyjnego u dojrzałych pacjentów ze schorzeniami internistycznymi i neurologicznymi (zezy porażenne).
- Operacja zeza towarzyszącego innym schorzeniom (np. chorobom tarczycy) może pomóc w mniejszym stopniu, niż zakładano. Skuteczność operacji lekarz może ocenić dopiero po dwóch – trzech miesiącach. Niektórzy pacjenci (niezależnie od zastosowanej techniki) mogą potrzebować więcej niż jednej operacji.
- Zdarza się, że po operacji zeza pacjent nadal potrzebuje szkieł do prawidłowego widzenia.
Jak leczymy zeza Warzawa?
Celem leczenia zeza jest prawidłowe ustawienie gałek ocznych.
- Leczenie zeza rozpoczynamy zaraz po jego wykryciu.
- Dążymy do poprawy wzroku oka zezującego, wytworzenia fiksacji centralnej i prawidłowej lokalizacji wzrokowej za pomocą różnych metod leczenia.
- Doprowadzamy do równoległego ustawienia oczu, stosując pryzmaty, iniekcje toksyny botulinowej lub zabiegi operacyjne.
- W odpowiednim stadium leczenia przystępujemy do ćwiczeń ortoptycznych oraz ćwiczeń mięśni ocznych.
W Retinie leczymy dorosłych i dzieci z różnymi postaciami zeza.
Na czym polega operacja usunięcia zeza w Warszawie?
Operacja usunięcia zeza polega na wyrównaniu położenia gałki ocznej. W tym celu osłabiamy lub wzmacniamy utrzymujące ją mięśnie. Przygotowanie pacjenta do wykonania operacji zeza zawsze jest poprzedzone wywiadem medycznym przeprowadzonym przez lekarza anestezjologa oraz wcześniejszą konsultacją lekarza okulisty, który zmierzy kąt zeza.
Zalecenia przed operacją zeza
- w dniu zabiegu należy przyjechać w wygodnym ubraniu (np. dres), na miejscu w naszej placówce pacjent otrzymuje jednorazowe ubranie medyczne,
- w dniu operacji prosimy nie wykonywać makijażu twarzy ani oczu,
- stale przyjmowane leki należy przyjąć o zwykłej porze, z jednym wyjątkiem opisanym w kolejnym punkcie,
- na 3-7 dni przed operacją należy je odstawić leki rozrzedzające krew. Są to m.in.: Acard, Aspiryna, Aspro C, Asprocol, Polopiryna, Rhonal, Ring N, Solucytel, Thomapyrin, Pradaxa, Xarelto, Plavix, Warfin, Acenokumarol.
Dodatkowe, szczegółowe informacje przekażemy przed umówioną operacją.
Ważne po operacji zeza
- Po zabiegu pacjent (również dorosły) powinien mieć zapewniony transport prywatny (nie komunikacją miejską) z dorosłą osobą towarzyszącą.
- Przez 24 godziny po znieczuleniu nie można kierować pojazdami mechanicznymi, obsługiwać niebezpiecznych urządzeń ani pić alkoholu.
- Po operacji nie wolno zanurzać twarzy w wodzie ani moczyć oka, bo grozi to infekcją. Ostrożność w czasie kąpieli należy zachowywać przez 3 tygodnie, do chwili, kiedy rana stanie się wodoszczelna.
- Przez 2-3 tygodnie po operacji nie powinno się wykonywać prac wymagających dużego wysiłku fizycznego (na przykład przesuwać ciężkich mebli, czy podnosić ciężarów powyżej 15 kilogramów).
- W dni słoneczne należy nosić ciemne okulary.