OCT dna oka

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

OCT dna oka (Optyczna Koherentna Tomografia) to najnowocześniejsza metoda badania tylnej części oka, czyli siatkówki.

Dzięki niezwykłej dokładności badania OCT, sięgającej 3 mikrometrów, możliwe jest oglądanie i ocenianie wszystkich warstw siatkówki, tak jakbyśmy oglądali je pod mikroskopem.

Badanie ocenia najważniejszą część siatkówki, czyli plamkę. Dzięki plamce możemy widzieć szczegóły, kolory, czytać i pisać. Jeżeli plamka zostanie uszkodzona, człowiek widzi zaledwie zarysy przedmiotów, nie rozpoznaje twarzy ani numerów autobusów. Najczęstszą chorobą plamki jest zwyrodnienie związane z wiekiem (AMD).

Badanie OCT jest szczególnie przydatne podczas diagnozowania:

  • zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD),
  • centralnej surowiczej retinopatii,
  • otworu plamki,
  • znamion naczyniówki.

W Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina do wykonywania badań OCT używamy najnowocześniejszych tomografów okulistycznych. Nasze aparaty umożliwiają dużo lepszą penetrację struktur oka, aż po twardówkę i naczyniówkę, również przy wysokiej wadzie refrakcji (umożliwiają badanie oczu z wadą od –33D do +40D) i znacznie pogorszonej przezierności.

Na naszych tomografach możliwe jest wykonanie dobrej jakości badania nawet przy plamach rogówki, zaćmie, a nawet przy niewielkim wylewie krwi do ciała szklistego, które do tej pory utrudniały, a nawet uniemożliwiały to badanie.

Ważne! Jeśli mieli więc Państwo problemy z badaniami tego typu, byli określeni jako „trudno diagnozowalni” lub jeśli duża wada wzroku uniemożliwiała to badanie – zapraszamy do Przychodni i Szpitala Okulistycznego Retina!

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Badanie OCT jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne dla każdego pacjenta, niezależnie od wieku. Trwa kilka minut. Nie wymaga szczególnego przygotowania.

Na miejscu lekarz decyduje, czy podać do oka krople rozszerzające źrenicę, czy też nie.

Uwaga! W przypadku aplikacji kropli rozszerzających źrenicę, pacjent nie powinien prowadzić auta przez około 3 godziny po badaniu.