Optometria

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

Optometrysta to specjalista, który trudni się doborem korekcji okularowej lub soczewek kontaktowych. Specjalizuje się w korekcji wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, za pomocą soczewek okularowych. Ocenia przedni odcinek oka w lampie szczelinowej. Optometrysta może także zlecić rehabilitację układu wzrokowego. W razie potrzeby kieruje na dalszą konsultację okulistyczną.

Kontaktolog to osoba zajmująca się aplikacją soczewek kontaktowych oraz opieką nad osobami, które używają tej metody korekcji. W trakcie wizyty określa wadę wzroku, dokonuje oceny przedniego odcinka oka oraz na podstawie szczegółowego wywiadu dopasowuje soczewki kontaktowe najlepsze dla pacjenta. Kontaktolog nauczy zakładania, zdejmowania oraz odpowiedniej pielęgnacji soczewek kontaktowych. Soczewki różnią się między sobą parametrami takimi jak średnica, promień krzywizny, materiał, uwodnienie, z tego powodu inaczej zachowują się one na oku każdego pacjenta. Ważne jest, aby dobór soczewek był przeprowadzony przez specjalistę, aby uniknąć ewentualnych powikłań wynikających ze źle dobranej soczewki oraz aby móc się cieszyć stosowaniem tej metody korekcji przez długi czas. 

Podczas noszenia soczewek kontaktowych ważne są również regularne wizyty kontrolne, w celu kontrolowania stanu powierzchni oka.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Szpitalu Okulistycznym Retina zajmujemy się diagnostyką i korekcją wszystkich wad wzroku: krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Prowadzimy monitorowanie i leczenie krótkowzroczności. Korygujemy starczowzroczność. 

Diagnozujemy, leczymy i korygujemy zaburzenia widzenia przestrzennego, widzenie obuoczne, zez i oczopląs. W ramach wizyty wykwalifikowany optometrysta przeprowadza pełne badanie optometryczne oraz dobiera korekcję okularową lub soczewki kontaktowe.

Wizyta trwa 45–60 minut i obejmuje:

  • szczegółowy wywiad z pacjentem,
  • ocena i pomiar funkcji wzrokowych, takich jak widzenie obuoczne (współpraca jednego oka z drugim) i akomodacja (zdolność wyostrzania obrazu z różnych odległości),
  • komputerowy pomiar mocy refrakcji i krzywizny rogówki wraz z pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • dobór i zalecenie odpowiednich  korekcyjnych szkieł okularowych ewentualnie soczewek kontaktowych miękkich lub twardych (wizyta z doborem soczewek miniskleralnych trwa dłużej, 2–3 godziny),
  • udzielenie porad związanych ze stanem narządu wzroku.

Typy soczewek kontaktowych:

Soczewki kontaktowe miękkie

Acuvue, Cooper Vision, przeznaczone do korekcji większości wad wzroku. Jest to najczęściej stosowany typ soczewek kontaktowych. Wykonane są z materiałów hydrożelowych lub silikonowo–hydrożelowych. Soczewki miękkie mogą korygować każdą wadę wzroku. Soczewki miękkie mogą być zarówno jednodniowe, dwutygodniowe, jak i miesięczne.

Soczewki miniskleralne

Przeznaczone dla osób z wysokimi wadami wzroku, wysokim astygmatyzmem, stożkiem rogówki, zespołem suchego oka, nieregularnościami powierzchni rogówki. Są to soczewki twarde o dużej średnicy. Dzięki temu, że opierają się na twardówce nie mając styczności z silnie unerwioną rogówką, są bardzo komfortowe dla pacjenta. Przestrzeń między tylną powierzchnią soczewki a rogówką wypełniona jest w trakcie noszenia solą fizjologiczną, dzięki czemu oko jest cały czas nawilżone, co jest szczególnie ważne w przypadku ciężkiego zespołu suchego oka. Są to soczewki roczne.

Soczewki ortokeratologiczne

Ortokeratologia jest to niechirurgiczna metoda korekcji wady wzroku. Polega na dopasowaniu specjalnie zaprojektowanej soczewki, która w trakcie noszenia modeluje rogówkę tak aby zniwelować wadę refrakcji. Soczewki ortokeratologiczne zakłada się na noc, a po wstaniu zdejmuje się je z oczu. Soczewki te służą najczęściej do korygowania krótkowzroczności, poprzez wypłaszczenie rogówki. Są one również jedną ze skutecznych metod hamowania progresji krótkowzroczności. Soczewki te mogą stosować zarówno dzieci jak i dorośli. Niewątpliwą zaletą ortokorekcji jest całkowita odwracalność tego procesu – po zaprzestaniu stosowania soczewek rogówka wraca po czasie do swojego pierwotnego kształtu. Ortokorekcja jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób uprawiających różnego rodzaju dyscypliny sportowe (w szczególności wodne), nietolerujących miękkich soczewek kontaktowych, lub osób z postępującą krótkowzrocznością.