Usługi / Operacje okulistyczne / Odwarstwienie Siatkówki Operacja

Odwarstwienie Siatkówki Operacja

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

Operacje siatkówki z użyciem plomby lub opaski to jedna z metod leczenia odwarstwienia siatkówki. Odwarstwienie siatkówki jest chorobą doprowadzającą do całkowitej utraty wzroku. Dlatego właśnie jak najszybciej, najlepiej w pierwszych trzech dobach od odwarstwienia, należy przeprowadzić leczenie operacyjne. Szybkość operacji jest konieczna, ze względu to, że siatkówka jest odżywiana poprzez kontakt z leżącą pod nią warstwą naczyniówki. Im dłużej pozostaje odwarstwiona, tym bardziej jest niedożywiona. W konsekwencji elementy nerwowe tracą swoje właściwości, a to skutkuje utratą widzenia.

Odwarstwienie siatkówki Warszawa prawie zawsze leczy się operacyjnie.

Istnieją dwie metody operacyjnego leczenia odwarstwienia siatkówki Warszawa:

O tym, która metoda jest najlepsza w danym przypadku, decyduje lekarz okulista specjalizujący się w operacjach siatkówki, czyli chirurg witreoretinalny. Wszyscy chirurdzy operujący odwarstwienia siatkówki Warszawa w Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina ukończyli Europejską Szkołę Chirurgii Witreoretinalnej w Bremie (EVRS).

1. Naszycie plomby lub opaski, czyli opierścienienie gałki ocznej

Operacja polega na przyszyciu opaski silikonowej lub specjalnej plomby (zrobionej z gąbki lub silikonu) do zewnętrznej ściany oka – twardówki.

Celem zabiegu jest wgłobienie (wpuklenie do środka) zewnętrznej ściany gałki, czyli twardówki, dlatego ten zabieg nazywa się także zabiegiem zewnątrztwardówkowym lub wgłabiającym. Naszycie plomby lub opaski pozwala na zbliżenie ściany gałki ocznej do odwarstwionej siatkówki. Pozwala to na wchłonięcie się płynu spod siatkówki oraz nie dopuszcza do dalszego przedostawania się płynów przez otwór/przedarcie siatkówki. Siła, z jaką plomba wgłabia ścianę oka, redukuje pociągania szklistkowo-siatkówkowe, a siatkówka ponownie zbliża się do ściany gałki ocznej. Podczas zabiegu chirurg wykonuje także laseroterapię lub krioterapię wokół przedarć i otworów. W wyniku działania np. lasera powstaje trwała blizna, która „przykleja” ponownie siatkówkę i zabezpiecza uszkodzone miejsce. Zabieg może być połączony z podaniem do wnętrza gałki ocznej specjalnego gazu, który ma wypełniać gałkę oczną i dodatkowo dociskać siatkówkę do ściany gałki ocznej przez kilka dni po operacji.

Zabieg zewnątrztwardówkowy wykonywany jest w Retinie przy zachowaniu najwyższych standardów, w systemie chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu kombinowanym. U części pacjentów zabieg wykonuje się w połączeniu z innymi operacjami, takimi jak witrektomia, czy usunięcie zaćmy.

2. Witrektomia

Operacja polega m.in. na usunięciu ciała szklistego, czyli żelu wypełniającego środek oka. Więcej o tej operacji przeczytasz tutaj.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Kwalifikacji do operacji siatkówki z użyciem plomby lub opaski dokonuje się podczas konsultacji w Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina. W trakcie wizyty przeprowadzimy wywiad lekarski, pełne badanie okulistyczne oraz niezbędne badania diagnostyczne.

 Kalkulator MediRaty

Czy w przypadku odwarstwienia siatkówki możliwe jest całkowite wyleczenie?

Obecnie stosowane techniki chirurgiczne pozwalają na ponowne przyłożenie siatkówki w około 90% przypadków. Niestety nawet po udanej operacji nie u wszystkich pacjentów powraca dobre widzenie. W wyniku odwarstwienia u części osób dochodzi do nieodwracalnych zmian w fotoreceptorach i neuronach łączących poszczególne warstwy siatkówki. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których odwarstwiona była plamka, czyli to miejsce w siatkówce, które jest odpowiedzialne za najlepsze widzenie.

Widzenie może być słabe także u pacjentów, u których odwarstwienie trwało powyżej trzech dni. Należy także pamiętać, że poprawa może następować jeszcze przez wiele miesięcy po zabiegu, ostateczne zakończenie procesów naprawczych kończy się po dwóch latach, podobnie jak w udarze mózgu. Dzieje się tak dlatego, że siatkówka jest jedyną wypustką mózgu na zewnątrz.

Możliwe powikłania po operacji

Ryzyko powikłań jest niewielkie, i wynosi około 10 procent. Należy pamiętać, że operacja odwarstwienia siatkówki jest konieczna, jeżeli pacjent chce widzieć i musi być przeprowadzona w pierwszych trzech dobach od wstąpienia odwarstwienia. Możliwe powikłania po operacji to:

 • nawrót odwarstwienia siatkówki,
 • witreoretinaopatia proliferacyjna polegająca na narastaniu błon na powierzchni, pod powierzchnią i wewnątrz siatkówki. Błony te rozwijają się do 3 miesięcy od operacji i mogą się obkurczać, co ponownie odwarstwia siatkówkę. Wystąpienie witreoretinopatii proliferacyjnej wymaga przeprowadzenia operacji z usunięciem ich z powierzchni i spod powierzchni siatkówki,
 • niedokrwienie przedniego odcinka oka,
 • odłączenie naczyniówki
 • bakteryjne zapalenie wnętrza gałki,
 • dwojenie,
 • torbielowaty obrzęk plamki,
 • obniżone lub podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe,
 • zmiany w widzeniu utrzymujące się nawet pół roku po operacji,
 • zaćma, czyli zmętnienie naturalnie przezroczystej soczewki,
 • opadanie powieki.

Zalecenia przed operacją z użyciem plomby lub opaski

 • w dniu zabiegu należy przyjechać w wygodnym ubraniu (np. dres), na miejscu w naszej placówce pacjent otrzymuje jednorazowe ubranie medyczne,
 • prosimy nie wykonywać makijażu twarzy ani oczu w dniu zabiegu/operacji,
 • stale przyjmowane leki należy przyjąć o zwykłej porze, z jednym wyjątkiem opisanym w kolejnym punkcie,
 • na 3-7 dni przed operacją należy je odstawić leki rozrzedzające krew. Są to m.in.: Acard, Aspiryna, Aspro C, Asprocol, Polopiryna, Rhonal, Ring N, Solucytel, Thomapyrin, Pradaxa, Xarelto, Plavix, Warfin, Acenokumarol.

Dodatkowe, szczegółowe informacje przekażemy przed umówioną operacją.

Jak wygląda operacja siatkówki z użyciem plomby lub opaski

Cała operacja może trwać od jednej do dwóch godzin. Po około godzinnym odpoczynku pacjent może wyjść do domu.

Operację siatkówki z użyciem plomby lub opaski wykonuje się w znieczuleniu kombinowanym (czyli miejscowym z tak zwaną sedacją). Oznacza to współpracę anestezjologa, podającego dożylnie środki uspokajające i przeciwbólowe, oraz okulisty znieczulającego oko miejscowo.

Po operacji pacjent najczęściej nie odczuwa bólu, czasem może poczuć drapanie w oku lub lekkie kłucie. Wówczas w razie potrzeby należy zażyć środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Ważne po operacji siatkówki z użyciem plomby lub opaski

 • Po zabiegu pacjent powinien mieć zapewniony transport prywatny (nie komunikacją miejską) z dorosłą osobą towarzyszącą. 
 • Przez 24 godziny po znieczuleniu nie można kierować pojazdami mechanicznymi, obsługiwać niebezpiecznych urządzeń ani pić alkoholu.
 • Po operacji nie wolno zanurzać twarzy w wodzie ani moczyć oka, bo grozi to infekcją. Ostrożność w czasie kąpieli należy zachowywać przez 3 tygodnie, do chwili, kiedy rana stanie się wodoszczelna.
 • Przez 2-3 tygodnie po operacji nie powinno się wykonywać prac wymagających dużego wysiłku fizycznego (na przykład przesuwać ciężkich mebli, czy podnosić ciężarów powyżej 15 kilogramów).
 • W dni słoneczne należy nosić ciemne okulary.
 • Opatrunek pozostaje na oku pacjenta do pierwszej wizyty kontrolnej, która odbywa się następnego dnia po zabiegu. Następnie wyznaczane są kolejne wizyty pooperacyjne.
 • Należy stosować krople okulistyczne zgodnie z zaleceniami lekarza podanymi w karcie informacyjnej zabiegu.

Po operacji pacjent otrzymuje komplet szczegółowych informacji i wskazówek od naszego personelu.

Dobra
Na podstawie 129 opinii
LukroZ
LukroZ
2024-04-19
Profesjonalizm na najwyższym poziomie. Podejscie do pacjentów oraz obsługa NAJLEPSZA z jaka miałem okazje sie spotkać. Szczególne podziękowania dla pana Dr. M Szot. Wspaniały specjalista niesamowite podejście do młodych pacjentów. Serdecznie pozdrawiam i gorąco POLECAM !!!
Paula Pupiec
Paula Pupiec
2024-04-19
Bardzo polecam! Dr Szot z niesamowitym podejściem do dzieci, wspaniały specjalista, który pomógł z dwójką moich dzieci po nieudanych wizytach w innych klinikach…Pani Ola, którą córeczka pokochała i dzięki niej dała zrobić badanie. Profesjonalizm i kolejny raz się nie zawiozłam :) dziękuję za każdy oddzwonimy telefon Pan z rejestracji i szybkość w działaniu.
Grzegorz Cieśliński
Grzegorz Cieśliński
2024-04-05
Pełen profesjonalizm na każdym etapie leczenia pacjenta, a do tego miła atmosfera i przystępna cenowo oferta zabiegów oraz badań specjalistycznych. POLECAM!!!
Wiesław Oleksiak
Wiesław Oleksiak
2024-03-21
Zaćma. Dotyka starszych i utrudnia im poprawnie funkcjonować. Mamy problemy z czytaniem, prowadzeniem samochodu czy nawet z oglądaniem telewizji. Miałem ten problem w jednym oku, długo wahałem się czy poddać się zabiegowi wymiany soczewki. Zrobiłem to w wieku 60+ w Szpitalu Okulistycznym Retina w Warszawie, ulica Gimnazjalna 1. Badania kwalifikujące do zabiegu, działania w trakcie operacji a także opieka po zabiegu cechowały się trzema słowami: profesjonalnie, skutecznie, po ludzku ciepło. Było to około 5 lat temu. Bardzo poprawiłem sobie komfort życia. Czemu pisze teraz?. Otóż to samo dopadło moją żonę a nawet gorzej bo dotyczy obydwu oczu. Od razu poprosiłem żonę aby poszła moim śladem i udała się do Retiny. Żona moja, bardzo wymagający charakter, zgłębiała temat i konsultowała się z kilkoma placówkami i szpitalami. Na koniec poszła do Retiny i stwierdziła, że w tym szpitalu czuje się najlepiej zaopiekowania. Operacja na początku kwietnia, zaraz po świętach. Jeśli chcecie to napisze wam z jakim skutkiem. Wielokrotnie spotykam w swoim życiu zawodowym dużo młodsze osoby, które mają problemy z krótkowzrocznością czy nadwzrocznością. Przeważnie wystarczają szkła kontaktowe czy okulary. Ale czasem lepiej jest radykalnie poprawić jakość życia. Moim zdaniem warto. Wiesław Oleksiak
Marta Marta
Marta Marta
2024-02-18
Wybór tej kliniki na wykonanie laserowej korekcji wzroku u syna był strzałem w 10 🎯, czuliśmy się zaopiekowani i dobrze poinformowani, na każde pytanie /telefon otrzymaliśmy rzeczowe informacje, szczególne podziękowania dla Pań pracujących w rejestracji, za życzliwość oraz dużo fachowych porad i informacji , polecamy
Sapir
Sapir
2024-02-14
Zabieg korekcji wzroku metodą LASEK u Pana doktora Szot, co tu dużo mówić efekt po kilku dniach zero komplikacji. Najlepsza decyzja w moim życiu wszystko wytłumaczone jak postępować po operacji i bardzo dobra opieka po. Pełen profesjonalizm i nie ma się czego bać pozdrawiamm
Maciej
Maciej
2024-02-01
Strasznie się cieszę, że trafiłem do tak wspaniałych profesjonalistów. Podziękowania dla Pana dr Piotra Fryczkowskiego (super człowiek i niesamowity specjalista) oraz całemu personelowi. Jestem po zabiegu zaćmy i nie mogłem lepiej trafić niż w to miejsce. Polecam w 100%.
Robert Kurzep
Robert Kurzep
2024-01-26
Witam, Zdecydowałem się na wymianę soczewek w klinice Retina na podstawie wcześniejszego udanego zabiegu wyniany soczewek mojego kolegi (ok 8 mcy przede mną). Przed zabiegiem posiadałem dosyć złożoną wadę wzroku zarówno dal jak i czytanie plus astygmatyzm. Nosiłem na co dzień okulary progresywne i oddzielnie półprogresywne do komputera. Po pierwszej wizycie nie zostałem zakwalifikowany ponieważ oczy były zbyt suche. Przepisano mi krople i umówiono na następny termin. Za kolejnym razem wszystko już było ok do samego końca, czyli dobór soczewek, dwa zabiegi z tygodniowym odstępem, leczenie oraz wizyty kontrolne. Dzisiaj jestem prawie rok po zabiegach i wszystko jest ok tzn. doskonale widzę daleko, bez problemu komputer, smartfon, czytanie książek. Natomiast do ciemnych pomieszczeń (np. czasami Menu w restauracji czy ulotka na lekach itp) używam prostych okularów do czytania 1.5. Zakładam je zatem raz na tydzień powiedzmy. Są soczewki lepsze do czytania ale ze względu na efekt halo i moje aktywności ja się na nie nie zdecydowałem. Jestem bardzo zadowolony zarówno z całego procesu (obslugi) jak i tego co uzyskałem dzieki zabiegom.