Usługi / Operacje okulistyczne / Refrakcyjna wymiana soczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki Warszawa

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

Refrakcja to inaczej załamanie światła. Dochodzi do niego także w ludzkim oku, gdzie światło zostaje skupione w taki sposób, by trafić do siatkówki i dać wyraźny obraz tego, na co patrzymy. Gdy refrakcja oka jest zaburzona, mamy do czynienia z wadą wzroku.

Do najważniejszych wad wzroku zaliczamy Z/R

  • Nadwzroczność (dalekowzroczność) – wada wzroku, w której siatkówka jest zbyt blisko soczewki i rogówki, przez co promienie świetlne nie przecinają się i nie powstaje ostry obraz.
  • Krótkowzroczność – wada wzroku związana z niewłaściwą budową oka, przez co promienie świetlne zbiegają się przed siatkówką. W efekcie ostry obraz powstaje w miejscu, gdzie nie ma komórek światłoczułych, a do siatkówki dociera już obraz nieostry.
  • Astygmatyzm (niezborność) – wada wzroku, w której przez zaburzoną symetrię oka promienie załamują się inaczej w pionie niż w poziomie. W efekcie powstaje rozmycie obrazu w jedną stroną oraz zniekształcenia widzenia takie jak deformacje linii prostych.
  • Starczowzroczność – postępujący z wiekiem spadek zdolności soczewki do akomodacji spowodowany utratą jej elastyczności. W rezultacie pogorszona jest zdolność widzenia z bliska, czytania czy oglądania małych przedmiotów.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Operacja refrakcyjnej wymiany soczewki

Podczas wizyty kwalifikującej, po wykonaniu badań diagnostycznych, nasz koordynator ds. badań naukowych i diagnostycznych wraz z lekarzem prowadzącym rekomendują pacjentowi rodzaj odpowiedniej soczewki. Taka rozmowa z pacjentem trwa godzinę. Po tym pacjent podejmuje decyzję, którą soczewkę finalnie wybiera.

  • W dniu operacji refrakcyjnej wymiany soczewki chirurg okulista znieczula miejscowo oko. Pacjent przez całą operację zachowa pełną świadomość.
  • Lekarz wykonuje dwumilimetrowe nacięcie i, używając specjalnego urządzenia zwanego fakoemulsyfikatorem, rozdziela zmętniałą soczewkę na mniejsze fragmenty, żeby usunąć je z oka (fakoemulsyfikator można porównać do odkurzacza, który jednocześnie rozdrabnia i wysysa kawałki soczewki). Zabieg ma za zadanie usunięcie zawartości, czyli naturalnej soczewki, a pozostawienie opakowania, czyli tak zwanej torby soczewki.
  • Do pustej torby wsuwa się zwiniętą sztuczną soczewkę i rozprostowuje się ją w środku. Teraz w starym opakowaniu znajduje się nowa zawartość.
  • Już po wszystkim! Nowa soczewka jest wyposażona w żółty filtr, który chroni siatkówkę oka przed szkodliwym działaniem promieni UV.
  • Cały zabieg jest krótki, trwa zwykle około 15 minut.

 Kalkulator MediRaty

Przeciwdziałanie wadom refrakcji, czyli metody na dobre widzenie

Najpowszechniejszą metodą przeciwdziałania wadom refrakcji oka jest ich korekta za pomocą szkieł, soczewek kontaktowych  lub metody chirurgiczne trwałej korekty wad refrakcji.

Zazwyczaj są to zabiegi z użyciem lasera, za pomocą którego nadaje się rogówce odpowiedni kształt. (Więcej o tych metodach operacyjnych tutaj: link do Usługi / Operacje okulistyczne / Laserowa korekcja wzroku) Inną metodą jest refrakcyjna wymiana soczewki  wewnątrzgałkowej na sztuczną.

Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki (z angielskiego: RLE czyli Refractive Lens Exchange) to zabieg polegający na usunięciu własnej, naturalnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej sztuczną, która skoryguje istniejącą wadę wzroku. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki może być przeprowadzany także u osób, które wcześniej miały laserową korekcje wzroku.

RLE, poza poprawą ostrości widzenia, ma jeszcze jedną zaletę: u pacjenta po refrakcyjnej wymianie soczewki nigdy nie pojawi się zaćma (schorzenie polegające na zmętnieniu naszej naturalnej soczewki).

W Poradni i Szpitalu Okulistycznym Retina do operacji RLE używamy sprzętu najwyższej jakości –  fakoemulsyfikatora Eva, mikroskopu operacyjnego Leica. Sztuczne soczewki, które wszczepiane są pacjentom podczas refrakcyjnej wymiany, dobierane są indywidualnie do potrzeb i oczekiwań pacjenta po zabiegu.

 

Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych: 

  • Soczewki wieloogniskowe (trifokalne, multifokalne, EDOF) umożliwiają bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży oraz odległości pośredniej.
  • Soczewki toryczne jednoogniskowe likwidują astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali albo do bliży.
  • Soczewki toryczne wieloogniskowe likwidują astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali, do bliży oraz na odległości pośrednie, dają więc możliwość całkowitego uniezależnienia się od okularów korekcyjnych.

Dla kogo jest zabieg RLE

  • Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki zaleca się pacjentom z dużymi wadami wzroku takimi jak:
    • wysoka dalekowzroczność (powyżej +3,5 D),
    • astygmatyzm (powyżej 2 dioptrii cylindrycznych),
    • starczowzroczność,
    • a także wysoka krótkowzroczność (wady powyżej -8,0 dioptrii).
  • Zabieg ten stanowi alternatywę dla osób, które nie mogą lub nie chcą poddać się laserowej korekcji wzroku. Na przykład jeśli masz coraz powszechniejszy zespół suchego oka lub za cienką rogówkę, rozwiązaniem jest refrakcyjna wymiana soczewki.
  • Zabieg RLE rekomendowany jest osobom w każdym wieku.

Po operacji refrakcyjnej wymiany soczewki

Po zabiegu pacjent powinien mieć zapewniony transport prywatny (nie komunikacją miejską) z dorosłą osobą towarzyszącą.

Następnego dnia po zabiegu lekarz zdejmuje opatrunek. Pacjent może normalnie poruszać się, kręcić głową, schylać, bez obawy, że soczewka wypadnie.

Przez 24 godziny po znieczuleniu nie można kierować pojazdami mechanicznymi, obsługiwać niebezpiecznych urządzeń ani pić alkoholu.

Po operacji nie wolno zanurzać twarzy w wodzie ani moczyć oka, bo grozi to infekcją. Ostrożność w czasie kąpieli należy zachowywać przez 3 tygodnie, do chwili, kiedy rana stanie się wodoszczelna.

Przez 2-3 tygodnie po operacji nie powinno się wykonywać prac wymagających dużego wysiłku fizycznego (na przykład przesuwać ciężkich mebli, czy podnosić ciężarów powyżej 15 kilogramów).

W dni słoneczne należy nosić ciemne okulary.