Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT)
CennikINFORMACJE OGÓLNE
SLT, czyli selektywna laserowa trabekuloplastyka to łagodny, małoinwazyjny zabieg laserowy, obniżający ciśnienie wewnątrzgałkowe u pacjentów z jaskrą otwartego kąta. Zabieg polega na stymulacji i ograniczonym niszczeniu komórek barwnikowych w kącie przesączania. Celem zabiegu jest ułatwienie odpływu cieczy wodnistej i obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. SLT to szybki, bezbolesny i to co najważniejsze, wyjątkowo bezpieczny zabieg przeciwjaskrowy. Często jest skutecznym rozwiązaniem dla większości chorych na jaskrę otwartego kąta.
SLT wykorzystuje selektywną fototermolizę, czyli laser kierujemy do wybranych komórek w beleczkowaniu, natomiast pozostałe tkanki nie są naruszane. Efektem zabiegu jest stymulowanie naturalnych mechanizmów gojenia organizmu i doprowadzenie do przebudowy beleczkowania, które jest naturalnym sitem w gałce ocznej.
Finalnie uzyskujemy większą drożność beleczkowania i usprawniamy odpływ cieczy wodnistej z oka, a w konsekwencji trwale zmniejszamy ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Metoda SLT została stworzona jako alternatywa dla zabiegu ALT.
ALT, czyli klasyczna argonowa trabekuloplastyka laserowa, polega na uszkodzeniu komórek poprzez wykonanie wielu przypaleń laserem w kącie przesączania, co ułatwia odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej i finalnie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Laser do P SLT w ośrodku Retina
W Retinie zabieg selektywnej laserowej trabekuloplastyki (SLT) wykonujemy w udoskonalonej wersji P SLT, bo za pomocą lasera z innowacyjną i zaawansowaną technologią PASCAL (z angielskiego: Pattern Scan Laser). Technologia ta zapewnia wysoki poziom precyzji działania i bezpieczeństwa.
System daje możliwość laserowania oka w sposób znacznie dokładniejszy, szybszy i z lepszym efektem terapeutycznym, niż najczęściej stosowane w okulistyce lasery do fotokoagulacji przedniego odcinka oka.
U pacjentów z:
- jaskrą pierwotną otwartego kąta,
- nadciśnieniem wewnątrzgałkowym,
- jaskrą barwnikową,
- nietolerancją kropli obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe,
wykonujemy laserowanie metodą P SLT, czyli fotokoagulację wzorami impaktów (pattern system), które dokładnie przylegają do siebie (wielokrotne ogniska laserokoagulacji, a nie jak w poprzednich metodach pojedyncze). Dzięki użyciu najnowocześniejszego lasera, zabieg jest nieinwazyjny, szybki i nie powoduje dyskomfortu pacjenta.
Wzór na każdą potrzebę. Szeroka paleta wzorów zapewnia wiele wariantów, aby zaspokoić prawie wszystkie potrzeby kliniczne.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Zabieg SLT trwa ok. 5 minut.
- Przed zabiegiem badana jest ostrość wzroku pacjenta oraz mierzone ciśnienie wewnątrzgałkowe.
- Pacjentowi podawane są krople znieczulające.
- Lekarz naświetla, miejsce odpływu cieczy z oka, światłem lasera. Powoduje to poprawę odpływu cieczy z oka, a co za tym idzie obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
- Podczas zabiegu pacjent musi siedzieć nieruchomo.
- Po zabiegu wykonujemy kontrolny pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.
- Zabieg SLT może powodować przejściowy dyskomfort w widzeniu.
- Po zabiegu pacjent przyjmuje krople, jeśli lekarz je zaleci.
Uwaga! W dniu zabiegu nie wolno prowadzić samochodu!
Zabieg SLT należy powtarzać, ponieważ jego skuteczność z czasem maleje.