Usługi / Zabiegi okulistyczne / Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT)

Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT)

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

SLT, czyli selektywna laserowa trabekuloplastyka to łagodny, małoinwazyjny zabieg laserowy, obniżający ciśnienie wewnątrzgałkowe u pacjentów z jaskrą otwartego kąta. Zabieg polega na stymulacji i ograniczonym niszczeniu komórek barwnikowych w kącie przesączania. Celem zabiegu jest ułatwienie odpływu cieczy wodnistej i obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. SLT to szybki, bezbolesny i to co najważniejsze, wyjątkowo bezpieczny zabieg przeciwjaskrowy. Często jest skutecznym rozwiązaniem dla większości chorych na jaskrę otwartego kąta.

SLT wykorzystuje selektywną fototermolizę, czyli laser kierujemy do wybranych komórek w beleczkowaniu, natomiast pozostałe tkanki nie są naruszane. Efektem zabiegu jest stymulowanie naturalnych mechanizmów gojenia organizmu i doprowadzenie do przebudowy beleczkowania, które jest naturalnym sitem w gałce ocznej.

Finalnie uzyskujemy większą drożność beleczkowania i usprawniamy odpływ cieczy wodnistej z oka, a w konsekwencji trwale zmniejszamy ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Metoda SLT została stworzona jako alternatywa dla zabiegu ALT.

ALT, czyli klasyczna argonowa trabekuloplastyka laserowa, polega na uszkodzeniu komórek poprzez wykonanie wielu  przypaleń laserem w kącie przesączania, co ułatwia odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej i finalnie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Laser do P SLT w ośrodku Retina 

W Retinie zabieg selektywnej laserowej  trabekuloplastyki (SLT) wykonujemy w udoskonalonej wersji P SLT, bo za pomocą  lasera z innowacyjną i zaawansowaną technologią PASCAL (z angielskiego: Pattern Scan Laser). Technologia ta zapewnia wysoki poziom precyzji działania i bezpieczeństwa.

System daje możliwość laserowania oka w sposób znacznie dokładniejszy, szybszy i z lepszym efektem terapeutycznym, niż najczęściej stosowane w okulistyce lasery do fotokoagulacji przedniego odcinka oka.

U pacjentów z:

 • jaskrą pierwotną otwartego kąta,
 • nadciśnieniem wewnątrzgałkowym,
 • jaskrą barwnikową,
 • nietolerancją kropli obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe,

wykonujemy laserowanie metodą P SLT, czyli fotokoagulację wzorami impaktów (pattern system), które  dokładnie przylegają do siebie  (wielokrotne ogniska laserokoagulacji, a nie jak w poprzednich metodach pojedyncze). Dzięki użyciu najnowocześniejszego lasera, zabieg jest nieinwazyjny, szybki i nie powoduje dyskomfortu pacjenta.

Wzór na każdą potrzebę. Szeroka paleta wzorów zapewnia wiele wariantów, aby zaspokoić prawie wszystkie potrzeby kliniczne.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zabieg SLT trwa ok. 5 minut.

 • Przed zabiegiem badana jest ostrość wzroku pacjenta oraz mierzone ciśnienie wewnątrzgałkowe.
 • Pacjentowi podawane są  krople znieczulające.
 • Lekarz naświetla, miejsce odpływu cieczy z oka, światłem lasera. Powoduje to poprawę odpływu cieczy z oka, a co za tym idzie obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
 • Podczas zabiegu pacjent musi siedzieć nieruchomo.
 • Po zabiegu wykonujemy kontrolny pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.
 • Zabieg SLT może powodować przejściowy dyskomfort w widzeniu.
 • Po zabiegu pacjent przyjmuje krople, jeśli lekarz je zaleci.

Uwaga! W dniu zabiegu nie wolno prowadzić samochodu!

Zabieg SLT należy powtarzać, ponieważ jego skuteczność z czasem maleje.

 Kalkulator MediRaty