Usługi / Zabiegi okulistyczne / Ciało obce w oku – Usunięcie

Ciało obce w oku – Usunięcie

Cennik

Ciało Obce w Oku: Co Powinieneś Wiedzieć

Ciało obce to maleńki obiekt, który zwykle umiejscawia się powierzchniowo w worku spojówkowym, powiece lub w rogówce. Jego prawidłowe usunięcie jest bardzo ważne, ponieważ tkwiąc w oku, powoduje silne dolegliwości bólowe.

Ciało obce w oku to jedna z najczęściej występujących przyczyn nagłych wizyt u okulisty. Wyróżniamy tutaj kilka typów takich ciał obcych – mogą to być np. drzazgi, opiłki metalu, ziarna piasku, owady czy kawałki szkła. Większość drobin, które dostają się do naszych oczu np. z wiatrem, nie jest groźnych. Z gorszą sytuacją mamy do czynienia gdy ciało obce penetruje w głębsze struktury gałki ocznej.

 

Drzazga, czy Opiłek Metalu w Oku: Szybka Reakcja jest najważniejsza

Drzazga, jak również opiłek metalu w oku , może wywołać nieprzyjemne uczucie podrażnienia, zaczerwienienie, a nawet  silny ból –  szczególnie gdy utkwi w silnie unerwionej rogówce. Choć nasza pierwsza reakcja, często polega na próbie mechanicznego usunięcia ciała obcego, to takie działanie może prowadzić do dodatkowych uszkodzeń rogówki. Dlatego właściwe postępowanie w takiej sytuacji, to jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem okulistą.

 

Szkło w Oku: Potencjalnie Niebezpieczne Sytuacje

Szkło w oku jest zdecydowanie bardziej poważnym przypadkiem. Ciało takie ma potencjał do zadania poważnych uszkodzeń, w tym skaleczeń powierzchni oka, perforacji rogówki lub wręcz penetracji do wnętrza gałki ocznej. Wszelkie sytuacje, w których podejrzewamy, że szkło mogło dostać się do oka, wymagają natychmiastowego kontaktu z okulistą.

Niezależnie od rodzaju ciała obcego w oku, ważne jest, aby nie ignorować problemu, niezależnie od tego, jak błahe mogą wydawać się objawy. Obecność ciała obcego w oku  może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie rogówki, jeśli nie zostanie prawidłowo i szybko usunięte. Pamiętaj, że zdrowie Twoich oczu jest bezcenne. Gdy tylko zauważysz problem, skontaktuj się z nami – nasza placówka  okulistyczna jest do Twojej dyspozycji.

 

INFORMACJE OGÓLNE

Ciało obce w oku to maleńki obiekt (np. opiłek metalu, drzazga, odprysk szkła czy plastiku, ziarnko piasku), który najczęściej umiejscawia się powierzchniowo w worku spojówkowym, powiece lub w rogówce. Jego prawidłowe usunięcie jest bardzo ważne, ponieważ tkwiąc w oku powoduje znaczne dolegliwości bólowe.

Ciało obce pozostawione w oku niesie ryzyko infekcji, zakażenia, a nawet  trwałego pogorszenia widzenia.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Zabieg trwa zwykle do kilku minut.
  • Lekarz zaczyna od zebrania wywiadu i zbadania ostrości wzroku.
  • Następnie przeprowadza badanie w lampie szczelinowej.
  • Potem oko jest znieczulane miejscowo.
  • Okulista usuwa ciało obce i zakłada opatrunek.
  • Pacjent otrzymuje  receptę na leki przeciwbakteryjne i ułatwiające gojenie.

W przypadku ciał obcych znajdujących się głębiej,  wewnątrz gałki ocznej lub w oczodole zleca się dodatkowo badania obrazowe np. USG/rezonans/tomograf. Mają one za zadanie wykryć obecność ciała obcego oraz pomóc w jego lokalizacji. Zabieg usunięcia głębiej położonego ciała obcego trwa dłużej.

 Kalkulator MediRaty 

 

Skąd ciało obce trafia do oka?

Ciała obce najczęściej dostają się do gałki ocznej z atmosfery, gdzie unoszą się np. pod wpływem wiatru. Są to zwykle drobiny różnego rodzaju (np. niewielkie owady, piasek, pyły budowlane, opiłki metalu) Zwykle umiejscawiają się powierzchownie (powieki, worek spojówkowy, rogówka) i są niegroźne. Z groźniejszą sytuacją mamy do czynienia, gdy ciało obce penetruje w głębsze struktury gałki ocznej. Dochodzi do tego zazwyczaj w takich sytuacjach, jak rąbanie drewna, kucie metalu czy wypadki komunikacyjne.

Jakie są objawy ciała obcego w oku?

Objawy, które sugerują obecność ciała obcego w oku mogą być różne.

Najbardziej bolesne są ciała obce umieszczone powierzchniowo, np. pod powieką. Jest to związane z tym, że przy każdym mrugnięciu ciało obce pociera rogówkę. Rogówka jest bardzo unerwiona, dlatego też pacjent odczuwa silny ból.

Ciała obce umieszczone głębiej, wewnątrzgałkowo, zazwyczaj nie dają dolegliwości bólowych. W przypadku, gdy ciało obce umiejscowione jest wewnątrz gałki ocznej lub w oczodole, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. O jego zakresie decyduje lekarz, po sprawdzeniu dokładnej lokalizacji ciała obcego.