Usługi / Zabiegi okulistyczne / Usunięcie ciała obcego

Usunięcie ciała obcego

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

Ciało obce w oku to maleńki obiekt (np. opiłek metalu, drzazga, odprysk szkła czy plastiku, ziarnko piasku), który najczęściej umiejscawia się powierzchniowo w worku spojówkowym, powiece lub w rogówce. Jego prawidłowe usunięcie jest bardzo ważne, ponieważ tkwiąc w oku powoduje znaczne dolegliwości bólowe.

Ciało obce pozostawione w oku niesie ryzyko infekcji, zakażenia, a nawet  trwałego pogorszenia widzenia.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Zabieg trwa zwykle do kilku minut.
  • Lekarz zaczyna od zebrania wywiadu i zbadania ostrości wzroku.
  • Następnie przeprowadza badanie w lampie szczelinowej.
  • Potem oko jest znieczulane miejscowo.
  • Okulista usuwa ciało obce i zakłada opatrunek.
  • Pacjent otrzymuje  receptę na leki przeciwbakteryjne i ułatwiające gojenie.

W przypadku ciał obcych znajdujących się głębiej,  wewnątrz gałki ocznej lub w oczodole zleca się dodatkowo badania obrazowe np. USG/rezonans/tomograf. Mają one za zadanie wykryć obecność ciała obcego oraz pomóc w jego lokalizacji. Zabieg usunięcia głębiej położonego ciała obcego trwa dłużej.

 Kalkulator MediRaty 

 

Skąd ciało obce trafia do oka?

Ciała obce najczęściej dostają się do gałki ocznej z atmosfery, gdzie unoszą się np. pod wpływem wiatru. Są to zwykle drobiny różnego rodzaju (np. niewielkie owady, piasek, pyły budowlane, opiłki metalu) Zwykle umiejscawiają się powierzchownie (powieki, worek spojówkowy, rogówka) i są niegroźne. Z groźniejszą sytuacją mamy do czynienia, gdy ciało obce penetruje w głębsze struktury gałki ocznej. Dochodzi do tego zazwyczaj w takich sytuacjach, jak rąbanie drewna, kucie metalu czy wypadki komunikacyjne.

Jakie są objawy ciała obcego w oku?

Objawy, które sugerują obecność ciała obcego w oku mogą być różne.

Najbardziej bolesne są ciała obce umieszczone powierzchniowo, np. pod powieką. Jest to związane z tym, że przy każdym mrugnięciu ciało obce pociera rogówkę. Rogówka jest bardzo unerwiona, dlatego też pacjent odczuwa silny ból.

Ciała obce umieszczone głębiej, wewnątrzgałkowo, zazwyczaj nie dają dolegliwości bólowych. W przypadku, gdy ciało obce umiejscowione jest wewnątrz gałki ocznej lub w oczodole, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. O jego zakresie decyduje lekarz, po sprawdzeniu dokładnej lokalizacji ciała obcego.