Usługi / Operacje okulistyczne / Witrektomia Warszawa

Witrektomia Warszawa

Cennik

W świecie stale rozwijającej się medycyny, witrektomia otwiera nowe drzwi do skutecznego leczenia wielu schorzeń gałki ocznej.. Dowiedz się więcej o tym niezwykle trudnym  zabiegu okulistycznym.

 

Witrektomia: Rewolucyjna Metoda Leczenia Chorób Oka

Witrektomia oka jest zaawansowanym zabiegiem okulistycznym, który często pozostaje jedynym wyjściem dla pacjentów cierpiących na poważne choroby siatkówki i ciała szklistego. itrektomia , wymaga   zaawansowanych umiejętności chirurgicznych, wysokiej precyzji  oraz wykorzystania najnowocześniejszych technologii.

Witrektomia to operacja przeprowadzana w tylnym odcinku gałki ocznej, na ciele szklistym i siatkówce.

Operacja   witrektomii polega w pierwszym etapie, na usunięciu ciała szklistego (żelu wypełniającego wnętrze oka). Tym samym uzyskuje się dostęp do siatkówki i naczyniówki gałki ocznej. Dalsze etapy przebiegają zależnie od rozpoznanej patologii, np.: usuwa się  błony nasiatkówkowe, zamyka otwory siatkówki, przykłada siatkówkę, laseruje  siatkówkę i inne. Na koniec operacji, gałka oczna wypełniana jest płynem, gazem lub olejem silikonowym.

Istnieje wiele wskazań do wykonania witrektomii, są to przede wszystkim:

 • odwarstwienia siatkówki
 • błony nasiatkówkowe plamki żółtej
 • otwory plamki żółtej
 • wylewy krwi do ciała szklistego o różnej etiologii
 • retinopatia cukrzycowa
 • wylewy podsiatkówkowe (podplamkowe)
 • cukrzycowy obrzęk plamki
 • obrzęk plamki po zakrzepie żyły środkowej siatkówki
 • zapalenie wnętrza gałki ocznej
 • powikłania po chirurgii zaćmy
 • urazy gałki ocznej
 • ciało obce wewnątrzgałkowe i inne

 

Jaki jest koszt witrektomii?

Wiele osób zastanawia się nad ceną zabiegu witrektomii. Koszt operacji może różnić się w zależności od stopnia skomplikowania procedury, jak również od miejsca, w którym jest ona realizowana.

Witrektomia to zabieg ratujący wzrok. Wykonywana powinna być zwykle do 48 godz po pojawieniu się np. odwarstwienia siatkówki. Mimo że cena witrektomii może wydawać się wysoka, warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to zabieg od którego zależeć będzie to “czy” i “jak” będziemy widzieć.  W Retinie – mikrochirurg Piotr Fryczkowski wykonuje te  wymagające niezwykłych umiejętności zabiegi.

W naszym szpitalu  w Warszawie realizujemy witrektomie przy użyciu najnowszych technologii i metod, które minimalizują ryzyko i skracają czas rekonwalescencji. Doświadczony zespół  specjalistów dba o bezpieczeństwo i komfort każdego pacjenta, zarówno przed, jak i po operacji. Priorytetem jest zawsze Pacjent  i gwarancja najwyższej jakości usług.

 

INFORMACJE OGÓLNE

Witrektomia to operacja wewnątrzgałkowa, dotycząca tylnej części oka i polegająca na usunięciu ciała szklistego, czyli żelu wypełniającego środek oka. Po usunięciu ciała szklistego chirurg, w zależności od schorzenia, usuwa błony nasiatkówkowe, zmiany wywołane cukrzycą, czy też wykonuje inne czynności w gałce ocznej, które mają na celu przywrócenie prawidłowej anatomii w oku. Każdy zabieg witrektomii jest inny, ponieważ każdy pacjent potrzebuje leczenia dopasowanego do danego schorzenia.

Podczas zabiegu chirurg okulista za pomocą mikronarzędzi dochodzi do siatkówki i leczy schorzenia siatkówki oraz ciała szklistego. Niektóre z tych chorób, jak np. odwarstwienie siatkówki, należy operować bardzo szybko, tzn. najlepiej w ciągu dwóch-trzech dni od momentu ich wystąpienia. Inne, takie jak błonę nasiatkówkową, można operować w ciągu kilku miesięcy, w zależności od stanu oka i ostrości wzroku. Decyzję o konieczności i terminie przeprowadzenia operacji podejmuje lekarz, oczywiście na podstawie badań i sytuacji, w jakiej znajduje się pacjent.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Kwalifikacji do operacji witrektomii dokonuje się podczas konsultacji w Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina. W trakcie wizyty w Retinie przeprowadzimy wywiad lekarski, pełne badanie okulistyczne oraz niezbędne badania diagnostyczne.

 Kalkulator MediRaty

Witrektomię wykonuje się m.in. w przypadku

 • wylewu krwi do ciała szklistego,
 • odwarstwienia siatkówki,
 • otworu plamki,
 • błon przedsiatkówkowych,
 • obrzęków plamki,
 • zakrzepów,
 • cukrzycy.

Jak wygląda operacja witrektomii?

Na miejsce usuniętego w trakcie operacji ciała szklistego wpuszcza się często do oka środek (gaz, płyn, olej), którego zadaniem jest utrzymanie optymalnego ciśnienia w oku, zatamowanie krwawienia lub rozprostowanie siatkówki.

Gaz wchłania się sam, natomiast olej silikonowy trzeba po pewnym czasie wypuścić z oka, czyli wykonać dodatkowy zabieg.

Wprowadzone do oka substancje, czyli gaz lub olej silikonowy sprawiają, że pacjent przez jakiś czas widzi gorzej. Po jakimś czasie gaz zastępowany jest cieczą wodnistą wytwarzaną przez oko. W przypadku oleju silikonowego, po jego usunięciu do oka wpuszcza się płyn lub gaz, wtedy po jednym, dwóch dniach oko wypełnia ciecz wodnista.

Często razem z witrektomią przeprowadza się jednocześnie zabieg usunięcia zaćmy.

Zalecenia przed operacją witrektomii

 •  w dniu zabiegu należy przyjechać w wygodnym ubraniu (np. dres), na miejscu w naszej placówce pacjent otrzymuje jednorazowe ubranie medyczne,
 • w dniu operacji prosimy nie wykonywać makijażu twarzy ani oczu,
 • stale przyjmowane leki należy przyjąć o zwykłej porze, z jednym wyjątkiem opisanym w kolejnym punkcie,
 • na 3-7 dni przed operacją należy je odstawić leki rozrzedzające krew. Są to m.in.: Acard, Aspiryna, Aspro C, Asprocol, Polopiryna, Rhonal, Ring N, Solucytel, Thomapyrin, Pradaxa, Xarelto, Plavix, Warfin, Acenokumarol.

Dodatkowe, szczegółowe informacje przekażemy przed umówioną operacją.

 

Jak długo trwa operacja witrektomii?

Cała operacja trwa od godziny do dwóch. Po około półgodzinnym odpoczynku pacjent może wyjść do domu.

Witrektomię wykonuje się w znieczuleniu kombinowanym (miejscowym z tak zwaną sedacją). Oznacza to współpracę anestezjologa, podającego dożylnie środki uspokajające i przeciwbólowe, oraz okulisty znieczulającego oko miejscowo.

Po operacji pacjent najczęściej nie odczuwa bólu, czasem może poczuć drapanie w oku lub lekkie kłucie. Wówczas w razie potrzeby należy zażyć środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Ważne po operacji witrektomii

Po zabiegu pacjent powinien mieć zapewniony transport prywatny (nie komunikacją miejską) z dorosłą osobą towarzyszącą.

Przez 24 godziny po znieczuleniu nie można kierować pojazdami mechanicznymi, obsługiwać niebezpiecznych urządzeń ani pić alkoholu.

Po operacji nie wolno zanurzać twarzy w wodzie ani moczyć oka, bo grozi to infekcją. Ostrożność w czasie kąpieli należy zachowywać przez 3 tygodnie, do chwili, kiedy rana stanie się wodoszczelna.

Przez 2-3 tygodnie po operacji nie powinno się wykonywać prac wymagających dużego wysiłku fizycznego (na przykład przesuwać ciężkich mebli, czy podnosić ciężarów powyżej 15 kilogramów).

W dni słoneczne należy nosić ciemne okulary.

Opatrunek pozostaje na oku pacjenta do pierwszej wizyty kontrolnej, która odbywa się następnego dnia po zabiegu. Następnie wyznaczane są kolejne wizyty pooperacyjne.

Należy stosować krople okulistyczne zgodnie z zaleceniami lekarza podanymi w karcie informacyjnej zabiegu.

Pacjenci, u których w trakcie zabiegu użyto gazów, bezwzględnie nie mogą latać samolotem ani wspinać się po wysokich górach do czasu wchłonięcia się gazu.

Po operacji pacjent otrzymuje  od naszego personelu komplet szczegółowych informacji i wskazówek.