Operacja zaćmy warszawa - Leczenie
CennikINFORMACJE OGÓLNE
Zaćma (katarakta) – co warto o niej wiedzieć
Zaćma zwana także kataraktą to choroba oczu, która pogarsza jakość widzenia. Nieleczona, może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Zaćma polega na tym, że zmętnieniu ulega naturalna soczewka, która położona jest wewnątrz gałki ocznej za źrenicą. Zdrowa soczewka jest przezroczysta jak kryształ, zaćma pojawia się, kiedy soczewka ulega stopniowemu zmętnieniu i przepuszcza coraz mniej światła, które nie dociera do tylnej części oka. Pacjent zaczyna gorzej widzieć, nie pomaga ciągłe przecieranie okularów. Z czasem w słoneczny dzień widzi gorzej, niż kiedy słońce chowa się za chmurami. W końcu wzrok pogarsza się tak, że coraz trudniej wykonywać codzienne czynności. Obraz przed oczami blaknie, jest niewyraźny lub kolory wydają się ciemniejsze
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Operacja zaćmy Warszawa
Podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu nasz koordynator ds. badań naukowych i diagnostycznych wraz z lekarzem prowadzącym rekomendują pacjentowi rodzaj soczewki po wykonanych badaniach diagnostycznych. Taka rozmowa z pacjentem trwa godzinę. Po niej pacjent wspólnie z lekarzem podejmuje decyzję, którą soczewkę wybiera. Soczewka musi być dopasowana do oka jak dobrze skrojony garnitur, do tego służą obliczenia i rozmowy. W naszym szpitalu nie ma soczewek lepszych i gorszych pod względem jakości. Używamy wyłącznie soczewek najlepszej jakości, ale nie każda się nadaje dla Twojego oka.
W Retinie wszczepiamy wiele rodzajów soczewek; jednoogniskowe, jednoogniskowe premium i toryczne, wieloogniskowe oraz wieloogniskowe toryczne.
Zaćma – uciążliwe schorzenie, którego możesz się szybko pozbyć
Zaćma – szczególnie zaawansowana i nieleczona – to bardzo uciążliwa choroba, która powoduje pogarszanie się wzroku, czy blaknięcie obrazu do tego stopnia, że wykonywanie codziennych czynności może być utrudnione, wręcz niemożliwe. Jednak zaćma wiąże się nie tylko z dyskomfortem i złym samopoczuciem, lecz także z poważnym ryzykiem całkowitej utraty wzroku. Mętnienie soczewki sprawia bowiem, że światło nie dociera do tylnej części oka. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe leczenie zaćmy.
Retina – leczenie zaćmy w Warszawie
Zaćma może zaatakować niemal każdego, na szczęście już od lat nie stanowi ona dla medycyny większego problemu. Jeśli szukasz pomocy w leczeniu zaćmy w Warszawie, w naszej Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina pomożemy Ci bardzo szybko – sam zabieg trwa około kwadransa. Polega na wymianie zmętniałej, naturalnej soczewki na sztuczną – nie wymaga to poważnej operacji ani długotrwałej rekonwalescencji. Dzisiejsza technologia sprawia, że ryzyko powikłań jest naprawdę niewielkie. Przed właściwym leczeniem nasi pacjenci przechodzą wizytę kwalifikującą do zabiegu i mogą porozmawiać z lekarzem o dręczących ich wątpliwościach, a także wspólnie wybrać najlepszą rekomendowaną soczewkę. Od lat udowadniamy naszym pacjentom, że leczenie nie musi być stresujące ani bolesne, a zaćma to problem, którego można pozbyć się naprawdę szybko.
Przykładowa symulacja widzenia – przed i po operacji zaćmy
Chcesz zobaczyć różnicę w widzeniu przed i po operacji zaćmy? Przejdź do symulatora –>
Kalkulator MediRaty
Czy naprawdę zaćma dotknie każdego?
Tak, jeśli pożyjecie dostatecznie długo. Zaćma, czyli zmętnienie soczewki, było kiedyś przyczyną ślepoty u większości starszych ludzi. A teraz? W Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina radzimy sobie z nią w piętnaście minut!
Wystąpienie zaćmy to naturalny objaw
Zaćmie nie można zapobiec prowadząc zdrowy tryb życia, stosując dietę czy krople do oczu. Katarakta jest równie naturalnym objawem starzenia jak zmarszczki czy siwizna. Ponieważ zaćma w 90 procentach przypadków jest wynikiem starzenia się organizmu, więc przeciętnie pojawia się w wieku sześćdziesięciu lat. Dlaczego niektórzy mają zaćmę wcześniej niż inni? Cóż, różne części ciała starzeją się w różnym czasie. Katarakta prawie u każdego przebiega inaczej – niekiedy rozwija się przez kilka miesięcy, a czasem przez długie lata. Skutek jest jednak zawsze ten sam: pogorszenie widzenia w oku, w którym wystąpiła. Zaćma może też jednocześnie pojawić się w obu soczewkach.
Co robić, gdy dowiem się że mam zaćmę?
Ponieważ zaćma to postępujące mętnienie soczewki, można się jej pozbyć wymieniając w oku własną soczewkę na sztuczną. Kiedyś panował pogląd, że zaćma musi dojrzeć, czyli musi dojść do kompletnego zmętnienia soczewki, by należało poddać się operacji. Teraz zabiegi robi się w każdym stadium rozwoju katarakty, lepiej jak najwcześniej, gdy dolegliwość zaczyna przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Wykonanie tej operacji jest proste, skuteczne i rzadko powoduje powikłania.
Operacja? Nie ma się czego bać
Operację zaćmy można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym lub kombinowanym. W Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina operacja usunięcia zaćmy trwa około kwadransa. Gdy operowany pacjent odpocznie po zabiegu, może wrócić do domu pod opieką osoby towarzyszącej. Jeśli zaćma dotyczy obu oczu, najpierw operuje się jedno oko, a dopiero po kilkunastu dniach – drugie. Pacjent zaczyna widzieć, jak przed wystąpieniem zaćmy, a nawet lepiej.
Zalecenia przed operacją usunięcia zaćmy
- w dniu zabiegu należy przyjechać w wygodnym ubraniu (np. dres), na miejscu w naszej placówce pacjent otrzymuje jednorazowe ubranie medyczne,
- w dniu operacji prosimy nie wykonywać makijażu twarzy ani oczu,
- stale przyjmowane leki należy przyjąć o zwykłej porze, z jednym wyjątkiem opisanym w kolejnym punkcie,
- na 3-7 dni przed operacją należy je odstawić leki rozrzedzające krew. Są to m.in.: Acard, Aspiryna, Aspro C, Asprocol, Polopiryna, Rhonal, Ring N, Solucytel, Thomapyrin, Pradaxa, Xarelto, Plavix, Warfin, Acenokumarol.
- Dodatkowe, szczegółowe informacje przekażemy przed umówioną operacją.
Jak wygląda operacja zaćmy
W dniu operacji usunięcia zaćmy anestezjolog chirurg okulista znieczula miejscowo oko. Pacjent przez całą operację zachowa pełną świadomość, nie czuje natomiast bólu tylko dotyk.
Lekarz wykonuje dwumilimetrowe nacięcie i używając specjalnego urządzenia zwanego fakoemulsyfikatorem rozdziela zmętniałą soczewkę na mniejsze fragmenty, żeby usunąć je z oka (fakoemulsyfikator można porównać do odkurzacza, który jednocześnie rozdrabnia i wysysa kawałki soczewki). Zabieg ma za zadanie usunięcie zawartości, czyli zmętniałej soczewki, a pozostawienie opakowania, czyli tak zwanej torby.
Do pustej torby wsuwa się zwiniętą sztuczną soczewkę i rozprostowuje się ją w środku. Teraz w starym opakowaniu znajduje się nowa zawartość.
Już po wszystkim! Nowa soczewka jest wyposażona w żółty filtr, który chroni siatkówkę oka przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Ważne po operacji zaćmy
- Następnego dnia po zabiegu lekarz zdejmuje opatrunek. Pacjent może normalnie poruszać się, kręcić głową, schylać bez obawy, że soczewka wypadnie.
- Po zabiegu pacjent powinien mieć zapewniony transport prywatny (nie komunikacją miejską) z dorosłą osobą towarzyszącą.
- Przez 24 godziny po znieczuleniu nie można kierować pojazdami mechanicznymi, obsługiwać niebezpiecznych urządzeń ani pić alkoholu.
- Po operacji nie wolno zanurzać twarzy w wodzie ani moczyć oka, bo grozi to infekcją. Ostrożność w czasie kąpieli należy zachowywać przez 3 tygodnie, do chwili, kiedy rana stanie się wodoszczelna.
- Przez 2-3 tygodnie po operacji nie powinno się wykonywać prac wymagających dużego wysiłku fizycznego (na przykład przesuwać ciężkich mebli, czy podnosić ciężarów powyżej 15 kilogramów).
- W dni słoneczne należy nosić ciemne okulary.
- Na następną wizytę kontrolną pacjent zgłasza się po trzech tygodniach. Na kolejną po – ośmiu – dwunastu tygodniach, kiedy to będzie można dobrać odpowiednie okulary, jeśli będą potrzebne.
Dlaczego warto usunąć zaćmę w Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina?
Podczas operacji zaćmy w naszym ośrodku wszczepiamy najwyższej jakości soczewki, których właściwości dopasowujemy do specyfiki danego oka:
- specjalne soczewki ułatwiające wykonywanie laseroterapii dla oczu ze zwyrodnieniem obwodu siatkówki i z cukrzycą
- specjalne soczewki z dodatkowymi filtrami UV w przypadku zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem oraz u osób ze znamionami barwnikowymi siatkówki i naczyniówki
- pacjent może wybrać, czy woli chodzić bez okularów a czytać w okularach, czy – odwrotnie – czytać bez okularów, a chodzić w okularach
- jeśli pacjent woli w ogóle nie używać okularów, wszczepiamy soczewki wieloogniskowe