Usługi / Operacje okulistyczne / Leczenie zaćmy

Operacja zaćmy warszawa - Leczenie

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

Zaćma (katarakta) – co warto o niej wiedzieć

Zaćma zwana także kataraktą to choroba oczu, która pogarsza jakość widzenia. Nieleczona, może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Zaćma polega na tym, że zmętnieniu ulega naturalna soczewka, która położona jest wewnątrz gałki ocznej za źrenicą. Zdrowa soczewka jest przezroczysta jak kryształ, zaćma pojawia się, kiedy soczewka ulega stopniowemu zmętnieniu i przepuszcza coraz mniej światła, które nie dociera do tylnej części oka. Pacjent zaczyna gorzej widzieć, nie pomaga ciągłe przecieranie okularów. Z czasem w słoneczny dzień widzi gorzej, niż kiedy słońce chowa się za chmurami. W końcu wzrok pogarsza się tak, że coraz trudniej wykonywać codzienne czynności. Obraz przed oczami blaknie, jest niewyraźny lub kolory wydają się ciemniejsze

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Operacja zaćmy Warszawa

Podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu nasz koordynator ds. badań naukowych i diagnostycznych wraz z lekarzem prowadzącym rekomendują pacjentowi rodzaj soczewki po wykonanych badaniach diagnostycznych. Taka rozmowa z pacjentem trwa godzinę. Po niej pacjent wspólnie z lekarzem podejmuje decyzję, którą soczewkę wybiera. Soczewka musi być dopasowana do oka jak dobrze skrojony garnitur, do tego służą obliczenia i rozmowy. W naszym szpitalu nie ma soczewek lepszych i gorszych pod względem jakości. Używamy wyłącznie soczewek najlepszej jakości, ale nie każda się nadaje dla Twojego oka.

W Retinie wszczepiamy wiele rodzajów soczewek; jednoogniskowe, jednoogniskowe premium i toryczne, wieloogniskowe oraz wieloogniskowe toryczne.

Zaćma – uciążliwe schorzenie, którego możesz się szybko pozbyć

Zaćma – szczególnie zaawansowana i nieleczona – to bardzo uciążliwa choroba, która powoduje pogarszanie się wzroku, czy blaknięcie obrazu do tego stopnia, że wykonywanie codziennych czynności może być utrudnione, wręcz niemożliwe. Jednak zaćma wiąże się nie tylko z dyskomfortem i złym samopoczuciem, lecz także z poważnym ryzykiem całkowitej utraty wzroku. Mętnienie soczewki sprawia bowiem, że światło nie dociera do tylnej części oka. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe leczenie zaćmy.

Retina – leczenie zaćmy w Warszawie

Zaćma może zaatakować niemal każdego, na szczęście już od lat nie stanowi ona dla medycyny większego problemu. Jeśli szukasz pomocy w leczeniu zaćmy w Warszawie, w naszej Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina pomożemy Ci bardzo szybko – sam zabieg trwa około kwadransa. Polega na wymianie zmętniałej, naturalnej soczewki na sztuczną – nie wymaga to poważnej operacji ani długotrwałej rekonwalescencji. Dzisiejsza technologia sprawia, że ryzyko powikłań jest naprawdę niewielkie. Przed właściwym leczeniem nasi pacjenci przechodzą wizytę kwalifikującą do zabiegu i mogą porozmawiać z lekarzem o dręczących ich wątpliwościach, a także wspólnie wybrać najlepszą rekomendowaną soczewkę. Od lat udowadniamy naszym pacjentom, że leczenie nie musi być stresujące ani bolesne, a zaćma to problem, którego można pozbyć się naprawdę szybko.

Przykładowa symulacja widzenia – przed i po operacji zaćmy

Chcesz zobaczyć różnicę w widzeniu przed i po operacji zaćmy? Przejdź do symulatora –>
 Kalkulator MediRaty

 

Czy naprawdę zaćma dotknie każdego?

Tak, jeśli pożyjecie dostatecznie długo. Zaćma, czyli zmętnienie soczewki, było kiedyś przyczyną ślepoty u większości starszych ludzi. A teraz? W Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina radzimy sobie z nią w piętnaście minut!

Wystąpienie zaćmy to naturalny objaw

Zaćmie nie można zapobiec prowadząc zdrowy tryb życia, stosując dietę czy krople do oczu. Katarakta jest równie naturalnym objawem starzenia jak zmarszczki czy siwizna. Ponieważ zaćma w 90 procentach przypadków jest wynikiem starzenia się organizmu, więc przeciętnie pojawia się w wieku sześćdziesięciu lat. Dlaczego niektórzy mają zaćmę wcześniej niż inni? Cóż, różne części ciała starzeją się w różnym czasie. Katarakta prawie u każdego przebiega inaczej – niekiedy rozwija się przez kilka miesięcy, a czasem przez długie lata. Skutek jest jednak zawsze ten sam: pogorszenie widzenia w oku, w którym wystąpiła. Zaćma może też jednocześnie pojawić się w obu soczewkach.

Co robić, gdy dowiem się że mam zaćmę?

Ponieważ zaćma to postępujące mętnienie soczewki, można się jej pozbyć wymieniając w oku własną soczewkę na sztuczną. Kiedyś panował pogląd, że zaćma musi dojrzeć, czyli musi dojść do kompletnego zmętnienia soczewki, by należało poddać się operacji. Teraz zabiegi robi się w każdym stadium rozwoju katarakty, lepiej jak najwcześniej, gdy dolegliwość zaczyna przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Wykonanie tej operacji jest proste, skuteczne i rzadko powoduje powikłania.

Operacja? Nie ma się czego bać

Operację zaćmy można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym lub kombinowanym. W Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina operacja usunięcia zaćmy trwa około kwadransa. Gdy operowany pacjent odpocznie po zabiegu, może wrócić do domu pod opieką osoby towarzyszącej. Jeśli zaćma dotyczy obu oczu, najpierw operuje się jedno oko, a dopiero po kilkunastu dniach – drugie. Pacjent zaczyna widzieć, jak przed wystąpieniem zaćmy, a nawet lepiej.

Zalecenia przed operacją usunięcia zaćmy

 • w dniu zabiegu należy przyjechać w wygodnym ubraniu (np. dres), na miejscu w naszej placówce pacjent otrzymuje jednorazowe ubranie medyczne,
 • w dniu operacji prosimy nie wykonywać makijażu twarzy ani oczu,
 • stale przyjmowane leki należy przyjąć o zwykłej porze, z jednym wyjątkiem opisanym w kolejnym punkcie,
 • na 3-7 dni przed operacją należy je odstawić leki rozrzedzające krew. Są to m.in.: Acard, Aspiryna, Aspro C, Asprocol, Polopiryna, Rhonal, Ring N, Solucytel, Thomapyrin, Pradaxa, Xarelto, Plavix, Warfin, Acenokumarol.
 • Dodatkowe, szczegółowe informacje przekażemy przed umówioną operacją.

Jak wygląda operacja zaćmy

W dniu operacji usunięcia zaćmy anestezjolog chirurg okulista znieczula miejscowo oko. Pacjent przez całą operację zachowa pełną świadomość, nie czuje natomiast bólu tylko dotyk.
Lekarz wykonuje dwumilimetrowe nacięcie i używając specjalnego urządzenia zwanego fakoemulsyfikatorem rozdziela zmętniałą soczewkę na mniejsze fragmenty, żeby usunąć je z oka (fakoemulsyfikator można porównać do odkurzacza, który jednocześnie rozdrabnia i wysysa kawałki soczewki). Zabieg ma za zadanie usunięcie zawartości, czyli zmętniałej soczewki, a pozostawienie opakowania, czyli tak zwanej torby.
Do pustej torby wsuwa się zwiniętą sztuczną soczewkę i rozprostowuje się ją w środku. Teraz w starym opakowaniu znajduje się nowa zawartość.
Już po wszystkim! Nowa soczewka jest wyposażona w żółty filtr, który chroni siatkówkę oka przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Ważne po operacji zaćmy

 • Następnego dnia po zabiegu lekarz zdejmuje opatrunek. Pacjent może normalnie poruszać się, kręcić głową, schylać bez obawy, że soczewka wypadnie.
 • Po zabiegu pacjent powinien mieć zapewniony transport prywatny (nie komunikacją miejską) z dorosłą osobą towarzyszącą.
 • Przez 24 godziny po znieczuleniu nie można kierować pojazdami mechanicznymi, obsługiwać niebezpiecznych urządzeń ani pić alkoholu.
 • Po operacji nie wolno zanurzać twarzy w wodzie ani moczyć oka, bo grozi to infekcją. Ostrożność w czasie kąpieli należy zachowywać przez 3 tygodnie, do chwili, kiedy rana stanie się wodoszczelna.
 • Przez 2-3 tygodnie po operacji nie powinno się wykonywać prac wymagających dużego wysiłku fizycznego (na przykład przesuwać ciężkich mebli, czy podnosić ciężarów powyżej 15 kilogramów).
 • W dni słoneczne należy nosić ciemne okulary.
 • Na następną wizytę kontrolną pacjent zgłasza się po trzech tygodniach. Na kolejną po – ośmiu – dwunastu tygodniach, kiedy to będzie można dobrać odpowiednie okulary, jeśli będą potrzebne.

Dlaczego warto usunąć zaćmę w Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina?

Podczas operacji zaćmy w naszym ośrodku wszczepiamy najwyższej jakości soczewki, których właściwości dopasowujemy do specyfiki danego oka:

 • specjalne soczewki ułatwiające wykonywanie laseroterapii dla oczu ze zwyrodnieniem obwodu siatkówki i z cukrzycą
 • specjalne soczewki z dodatkowymi filtrami UV w przypadku zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem oraz u osób ze znamionami barwnikowymi siatkówki i naczyniówki
 • pacjent może wybrać, czy woli chodzić bez okularów a czytać w okularach, czy – odwrotnie – czytać bez okularów, a chodzić w okularach
 • jeśli pacjent woli w ogóle nie używać okularów, wszczepiamy soczewki wieloogniskowe
Dobra
Na podstawie 129 opinii
LukroZ
LukroZ
2024-04-19
Profesjonalizm na najwyższym poziomie. Podejscie do pacjentów oraz obsługa NAJLEPSZA z jaka miałem okazje sie spotkać. Szczególne podziękowania dla pana Dr. M Szot. Wspaniały specjalista niesamowite podejście do młodych pacjentów. Serdecznie pozdrawiam i gorąco POLECAM !!!
Paula Pupiec
Paula Pupiec
2024-04-19
Bardzo polecam! Dr Szot z niesamowitym podejściem do dzieci, wspaniały specjalista, który pomógł z dwójką moich dzieci po nieudanych wizytach w innych klinikach…Pani Ola, którą córeczka pokochała i dzięki niej dała zrobić badanie. Profesjonalizm i kolejny raz się nie zawiozłam :) dziękuję za każdy oddzwonimy telefon Pan z rejestracji i szybkość w działaniu.
Grzegorz Cieśliński
Grzegorz Cieśliński
2024-04-05
Pełen profesjonalizm na każdym etapie leczenia pacjenta, a do tego miła atmosfera i przystępna cenowo oferta zabiegów oraz badań specjalistycznych. POLECAM!!!
Wiesław Oleksiak
Wiesław Oleksiak
2024-03-21
Zaćma. Dotyka starszych i utrudnia im poprawnie funkcjonować. Mamy problemy z czytaniem, prowadzeniem samochodu czy nawet z oglądaniem telewizji. Miałem ten problem w jednym oku, długo wahałem się czy poddać się zabiegowi wymiany soczewki. Zrobiłem to w wieku 60+ w Szpitalu Okulistycznym Retina w Warszawie, ulica Gimnazjalna 1. Badania kwalifikujące do zabiegu, działania w trakcie operacji a także opieka po zabiegu cechowały się trzema słowami: profesjonalnie, skutecznie, po ludzku ciepło. Było to około 5 lat temu. Bardzo poprawiłem sobie komfort życia. Czemu pisze teraz?. Otóż to samo dopadło moją żonę a nawet gorzej bo dotyczy obydwu oczu. Od razu poprosiłem żonę aby poszła moim śladem i udała się do Retiny. Żona moja, bardzo wymagający charakter, zgłębiała temat i konsultowała się z kilkoma placówkami i szpitalami. Na koniec poszła do Retiny i stwierdziła, że w tym szpitalu czuje się najlepiej zaopiekowania. Operacja na początku kwietnia, zaraz po świętach. Jeśli chcecie to napisze wam z jakim skutkiem. Wielokrotnie spotykam w swoim życiu zawodowym dużo młodsze osoby, które mają problemy z krótkowzrocznością czy nadwzrocznością. Przeważnie wystarczają szkła kontaktowe czy okulary. Ale czasem lepiej jest radykalnie poprawić jakość życia. Moim zdaniem warto. Wiesław Oleksiak
Marta Marta
Marta Marta
2024-02-18
Wybór tej kliniki na wykonanie laserowej korekcji wzroku u syna był strzałem w 10 🎯, czuliśmy się zaopiekowani i dobrze poinformowani, na każde pytanie /telefon otrzymaliśmy rzeczowe informacje, szczególne podziękowania dla Pań pracujących w rejestracji, za życzliwość oraz dużo fachowych porad i informacji , polecamy
Sapir
Sapir
2024-02-14
Zabieg korekcji wzroku metodą LASEK u Pana doktora Szot, co tu dużo mówić efekt po kilku dniach zero komplikacji. Najlepsza decyzja w moim życiu wszystko wytłumaczone jak postępować po operacji i bardzo dobra opieka po. Pełen profesjonalizm i nie ma się czego bać pozdrawiamm
Maciej
Maciej
2024-02-01
Strasznie się cieszę, że trafiłem do tak wspaniałych profesjonalistów. Podziękowania dla Pana dr Piotra Fryczkowskiego (super człowiek i niesamowity specjalista) oraz całemu personelowi. Jestem po zabiegu zaćmy i nie mogłem lepiej trafić niż w to miejsce. Polecam w 100%.
Robert Kurzep
Robert Kurzep
2024-01-26
Witam, Zdecydowałem się na wymianę soczewek w klinice Retina na podstawie wcześniejszego udanego zabiegu wyniany soczewek mojego kolegi (ok 8 mcy przede mną). Przed zabiegiem posiadałem dosyć złożoną wadę wzroku zarówno dal jak i czytanie plus astygmatyzm. Nosiłem na co dzień okulary progresywne i oddzielnie półprogresywne do komputera. Po pierwszej wizycie nie zostałem zakwalifikowany ponieważ oczy były zbyt suche. Przepisano mi krople i umówiono na następny termin. Za kolejnym razem wszystko już było ok do samego końca, czyli dobór soczewek, dwa zabiegi z tygodniowym odstępem, leczenie oraz wizyty kontrolne. Dzisiaj jestem prawie rok po zabiegach i wszystko jest ok tzn. doskonale widzę daleko, bez problemu komputer, smartfon, czytanie książek. Natomiast do ciemnych pomieszczeń (np. czasami Menu w restauracji czy ulotka na lekach itp) używam prostych okularów do czytania 1.5. Zakładam je zatem raz na tydzień powiedzmy. Są soczewki lepsze do czytania ale ze względu na efekt halo i moje aktywności ja się na nie nie zdecydowałem. Jestem bardzo zadowolony zarówno z całego procesu (obslugi) jak i tego co uzyskałem dzieki zabiegom.