Usługi / Zabiegi okulistyczne / Kapsulotomia (YAG) Warszawa

Kapsulotomia (YAG) Warszawa

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

U około 20-30% pacjentów po operacji zaćmy dochodzi do wystąpienia tzw. zaćmy wtórnej – może ona rozwinąć się od kilku tygodni do nawet kilku lat po zabiegu. Skuteczną, bezpieczną i mało inwazyjną metodą leczenia zaćmy wtórnej jest kapsulotomia – zabieg wykonywany przy użyciu lasera YAG.

Kapsulotomia tylna to zabieg, który polega na wykonaniu małego otworu w tylnej torebce soczewki oka. Otwór wykonywany jest za pomocą lasera YAG.

Procedurę zleca lekarz u pacjentów, którzy mieli wykonany wcześniej zabieg usunięcia zaćmy i wszczepiono im sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową, ale pojawiła się u nich tzw. zaćma wtórna, czyli zmętnienie tylnej torebki soczewki. Zaćma wtórna powoduje spadek ostrości widzenia u pacjenta. Występuje u około 10-30% pacjentów po operacji zaćmy.

Zaćma wtórna rozwija się u 20-30% pacjentów po operacyjnym usunięciu zaćmy. Jest to zmętnienie tylnej torebki soczewki oka, która podczas operacji zaćmy jest pozostawiana w oku w nienaruszonym stanie. Z jednej strony zaćmę wtórną traktuje się więc jako powikłanie po operacji zaćmy, ale wiadomo, że są również czynniki zwiększające ryzyko jej wystąpienia, takie jak uwarunkowania genetyczne, cukrzyca, współistniejąca krótkowzroczność oraz niektóre zaburzenia hormonalne.

Kapsulotomia – co to jest?

Kapsulotomia – znana również jako kapsulotomia tylna lub kapsulotomia YAG – to stosowana od lat skuteczna i bezpieczna metoda leczenia zaćmy wtórnej. W trakcie zabiegu wykorzystywany jest laser YAG – emitowana przez niego energia jest kierowana precyzyjnie na zmętniają tylną torebkę soczewki oka, dzięki czemu można wykonać w niej mikroskopijny otwór. To pozwala na zlikwidowanie fizycznej przeszkody dla światła, które może ponownie swobodnie przedostawać się do tylnej części gałki ocznej, a pacjent odzyskuje prawidłowe, ostre widzenie.

Kapsulotomia YAG – jak przebiega?

Kapsulotomia tylna – tak jak każdy inny zabieg okulistyczny – wymaga odpowiedniej diagnostyki. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań i zakwalifikowaniu do zabiegu, pacjent w wyznaczonym dniu zgłasza się do kliniki. Cała procedura trwa kilkanaście minut – pacjentowi aplikuje się krople znieczulające, krople rozszerzające źrenice, a na oko nakłada się specjalną soczewkę, dzięki której można jeszcze precyzyjniej skierować wiązkę energii lasera w konkretne miejsce. Dociera ona do zmętniałej torebki tylnej i wykonuje w tkance otwór, który w kolejnych tygodniach – dzięki naturalnym ruchom gałki ocznej – nieco się jeszcze powiększa.

Po kapsulotomii pacjent przez około 30 minut pozostaje w klinice. Później może wrócić do domu.. Ze względu na zastosowanie kropli rozszerzających źrenice, przez kilka godzin utrzymywać się może pogorszenie jakości widzenia i światłowstręt. Z tego powodu w dniu zabiegu nie można prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn. Po kapsulotomii YAG nie jest wymagane noszenie opatrunku.

Kapsulotomia Warszawa – zapraszamy do Retiny!

Kapsulotomia wykonywana przy użyciu nowoczesnego lasera YAG znajduje się w ofercie naszego szpitala Retina. Zapewniamy opiekę doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zadzwoń lub napisz do nas i dowiedz się więcej!

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zabieg kapsulotomii jest bezbolesny i krótki.

  • Przed zabiegiem badana jest ostrość wzroku pacjenta oraz mierzone ciśnienie wewnątrzgałkowe.
  • Pacjent otrzymuje krople rozszerzające źrenice.
  • Podczas zabiegu pacjent powinien siedzieć nieruchomo, starać się nie ruszać  głową, czy okiem. Poruszenie się może  spowodować nieskuteczność zabiegu, krwawienie w przypadku trafienia laserem w naczynia krwionośne, w rzadkich przypadkach nieodwracalne uszkodzenie tkanek w oku.
  • Zabieg laserowy wymaga podania kropli rozszerzających źrenicę, których działanie utrzymuje się do 3 godzin po podaniu dlatego  w tym czasie odradza się kierowanie pojazdami.
  • Przez kilka tygodni, a nawet miesięcy po kapsulotomii pacjent może widzieć czarne muszki poruszające się przed okiem.

Ważne! Bardzo rzadko zdarza się, że dochodzi do reakcji ze strony siatkówki pod postacią przedarcia siatkówki, obrzęku plamki, a nawet odwarstwienia siatkówki. Dlatego jeśli 2-3 tygodnie po zabiegu kapsulotomii widzenie się pogorszy, pacjent musi natychmiast zgłosić się do okulisty.

 Kalkulator MediRaty