Soczewki ortokeratologiczne – czy wiesz, że możesz korygować swój wzrok…podczas snu?

Ortokeratologia to innowacyjna, niechirurgiczna metoda leczenia wad wzroku – krótkowzroczności oraz astygmatyzmu o niewielkim stopniu zaawansowania. Polega ona na stosowaniu przez pacjenta specjalnych soczewek ortokeratologicznych – są to sztywne soczewki gazoprzepuszczalne, które zakłada się na noc, a rano zdejmuje. To nowoczesna metoda korekcji wady wzroku, która działa, gdy Ty odpoczywasz…Poprawę widzenia odczuwa się właściwie natychmiast.

Soczewki ortokeratologiczne – w jaki sposób działają?

Założona na powierzchnię oka soczewka ortokeratologiczna w czasie snu kształtuje rogówkę oka, a konkretnie – komórki jej nabłonka, zmieniając nieco jej przednią krzywiznę. Centralna część rogówki zostaje wypłaszczona, dzięki czemu zmienia się jej optyka – obraz zostaje zogniskowany dokładnie tam, gdzie powinien, czyli na siatkówce.
Zmiana krzywizny rogówki utrzymuje się początkowo przez kilka godzin – pacjent po obudzeniu widzi ostro przez większość dnia, ale z upływem godzin wzrok się pogarsza. Po pierwszej nocy użytkowania soczewek ortokeratologicznych widzenie poprawia się w 60-70%, a jeśli pacjent przestrzega czasu użytkowania soczewek (co najmniej 6 godzin na dobę) pełna poprawa następuje po około miesiącu. Warto pamiętać, że korekta ortokeratologiczna jest odwracalna – oznacza to, że jeśli pacjent zaprzestanie stosowania soczewek, rogówka wróci do pierwotnego kształtu, a ostrość widzenia znów się pogorszy.

Soczewki ortokeratologiczne – wskazania

Jak już wspomniano, soczewki ortokeratologiczne to metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu stosowana:

  • pacjentów dorosłych oraz dzieci i młodzieży w okresie wzrostu (również jako metoda spowalniania rozwoju wady),
  • sportowców, zwłaszcza uprawiających sporty wodne, u których niewskazane jest stosowanie soczewek w trybie dziennym,
  • osób wykonujących wymagające zawody w trudnych, niekorzystnych warunkach (np. spawacze, hutnicy, strażacy),
  • u pacjentów z różnymi przeciwwskazaniami do stosowania soczewek kontaktowych w trybie dziennym,
  • u osób, które szukają rozwiązań, a nie chcą lub nie mogą poddać się korekcji wady wzroku chirurgicznie.

Zalety soczewek ortokorekcyjnych

  • Komfort przez cały dzień: Soczewki ortokorekcyjne to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę i wolność. Zakładasz je na noc, a po obudzeniu cieszysz się doskonałym widzeniem bez dodatkowych akcesoriów na oczach.
  • Bezpieczna i odwracalna korekcja: Te rewolucyjne soczewki delikatnie i bezpiecznie zmieniają kształt Twojej rogówki. Efekt? Ostry wzrok bez chirurgicznej interwencji, a zmiany są całkowicie odwracalne.
  • Alternatywa dla operacji:: Dla osób bojących się laserowej korekcji wzroku, soczewki ortokorekcyjne mogą być doskonałą alternatywą. Oferują podobne rezultaty, nie wymagając interwencji chirurgicznej.
  • Odpowiednie dla sportowców i osób aktywnych:: Jeśli uprawiasz sport lub prowadzisz aktywny tryb życia, soczewki ortokorekcyjne dają Ci swobodę bez obawy o przesuwające się soczewki, czy parujące okulary.
  • Prosty i wygodny sposób na lepszy wzrok:: Wystarczy, że założysz soczewki przed snem, a one będą pracować nad Twoim wzrokiem, gdy Ty będziesz odpoczywać. To komfort, którego nie zapewnią inne metody korekcji.

Soczewki ortokeratologiczne – o czym trzeba pamiętać?

Choć ogólnie soczewki ortokeratologiczne są nowoczesną, bezpieczną i skuteczną metodą korekcji wad wzroku, to nie stosuje się ich u wszystkich. Wśród głównych przeciwwskazań znajdują się niektóre choroby oczu (zaćma, jaskra), urazy mechaniczne rogówki, jej zmiany zwyrodnieniowe, zespół suchego oka oraz zmiany zapalne powiek.
U każdego pacjenta przeprowadza się więc kompleksową diagnostykę, która obejmuje m.in. pomiary układu wzrokowego oraz topografię rogówki. Dopiero na podstawie badań wykonuje się soczewki indywidualnie dopasowane do oczu pacjenta i produkowane na zamówienie. Na soczewki czeka się około 2-3 tygodni. Pacjent zostaje dokładnie poinformowany jak je zakładać, zdejmować, przechowywać. Wyznaczone są także wizyty kontrolne. Soczewki ortokorekcyjne starczają na rok lub nieco więcej. Po tym czasie należy przestać ich używać i np. wykonać nowe.

Ortokeratologia znajduje się oczywiście w ofercie naszej placówki Retina – pacjentów zainteresowanych tą metodą leczenia wad wzroku zapraszamy na wizytę do naszego specjalisty Marcina Piosika !