Jak leczymy zeza w Retinie?

Zez jest chorobą, która powoduje nie tylko zaburzenia widzenia, ale skutkuje również nieestetycznym wyglądem, niejednokrotnie odbierającym pacjentom pewność siebie. Jednak co ważne, zeza można skutecznie leczyć – zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Rodzaj terapii dobiera się m.in. do wieku pacjenta, rodzaju zeza oraz stopnia zaawansowania choroby.

Zez to schorzenie, które polega na nierównoległym  ustawieniu gałek ocznych, co skutkuje różnego rodzaju zaburzeniami widzenia i negatywnie wpływa na wygląd. Jego przyczyny są bardzo złożone – mogą to być zarówno predyspozycje genetyczne, narażenie na działanie niekorzystnych czynników na etapie rozwoju płodowego, jak i np. choroby układu nerwowego, zaburzenia mięśniowe, czy urazy mechaniczne okolic oczu.

We współczesnej okulistyce wyróżnia się kilka klasyfikacji zeza – m.in. jednostronnego i naprzemiennego, zeza zbieżnego, rozbieżnego, ku dołowi, ku górze oraz skośnego, a także zeza ukrytego, jawnego towarzyszącego oraz jawnego nietowarzyszącego. I choć w większości przypadków wstępna diagnoza zeza jest możliwa już na podstawie badania fizykalnego pacjenta, to jednak specjalistyczne testy czynnościowe i badania są konieczne, by ustalić jego rodzaj, stopień zaawansowania oraz dobrać odpowiednie metody leczenia.

Metody leczenia zeza – zachowawcze i chirurgiczne

W przypadku dzieci, u których zez został wykryty szybko oraz u pacjentów starszych  z łagodnymi postaciami choroby istnieje szansa zastosowania skutecznego leczenia zachowawczego. Jego celem jest doprowadzenie do równoległego ustawienia oczu poprzez:

  • odpowiednie ćwiczenia ortoptyczne i ćwiczenia mięśni ocznych,
  • stosowanie specjalnych szkieł pryzmatowych,
  • iniekcje toksyny botulinowej.

Jeżeli metody zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych efektów lub choroba ma zaawansowane stadium, można wykonać operację, przy czym należy pamiętać, że nie u wszystkich pacjentów oczekiwane efekty przyniesie jeden zabieg i nie zawsze uda się doprowadzić do takiego stanu, że pacjent nie będzie musiał nosić okularów. Zabieg poprzedza oczywiście kompleksowa diagnostyka oraz konsultacja ze specjalistą (strabologiem).

Operacja zeza jest procedurą bezpieczną i bezbolesną – wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym  W jej trakcie lekarz wyrównuje położenie gałki/gałek ocznych  poprzez osłabienie lub wzmocnienie otaczających je mięśni.

Po operacji pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu, ale konieczny jest transport prywatny z dorosłą osobą towarzyszącą. Przez 24 godziny nie wolno m.in. obsługiwać niebezpiecznych urządzeń ani kierować pojazdami. Przez około 3 kolejne tygodnie nie wolno zamaczać oka i zanurzać twarzy w wodzie (grozi to infekcją), niewskazane jest wykonywanie makijażu ani ciężki wysiłek fizyczny. W słoneczne dni należy nosić ciemne okulary. Po zabiegu zaplanowane są także wizyty kontrolne podczas których lekarz sprawdzi stan pooperacyjny pacjenta, rezultat zabiegu i zaleci  ewentualne ćwiczenia wzrokowe.

Zeza można skutecznie wyleczyć, przy czym ważny jest zarówno szybki czas diagnozy, jak i dobór odpowiedniej metody leczenia. W Retinie podchodzimy do tych kwestii holistycznie i kompleksowo – zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów, dostęp do pełnej diagnostyki oraz plan leczenia dopasowany do indywidualnych potrzeb. Zapraszamy!