Usługi / Operacje okulistyczne / Blefaroplastyka – Plastyka powiek

Blefaroplastyka - Plastyka powiek

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

Plastyka powiek (blefaroplastyka) to chirurgiczna korekcja powiek dolnych lub górnych,  polegająca na usunięciu nadmiaru skóry wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej oczodołu. Zabieg plastyki powiek jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, w trybie ambulatoryjnym. Trwa zwykle od jednej do trzech godzin w zależności od zakresu operacji.

Jaki jest cel operacji plastyki powiek?

Operacja, przez korektę ilości skóry oraz przywrócenie właściwego jej napięcia skóry, przywraca młodzieńczy i zdrowy wygląd okolic oczu, jak również właściwy kontur i kształt powiek. Podczas blefaroplastyki korygujemy defekty spowodowane nadmiarem skóry oraz wiotkością tkanek, które są odpowiedzialne za stary i zmęczony wygląd oczu oraz tzw. worki pod oczami. Operacja blefaroplastyki może być podyktowana względami okulistycznymi (np. ograniczone pola widzenia przez rozciągnięty fałd skóry powieki górnej) lub też estetycznymi (np. widoczne zmęczenie oczu, ciężkość powiek). Blefaroplastyka powiek górnych lub dolnych jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych w obrębie twarzy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W celu kwalifikacji do operacji plastyki powiek, należy odbyć konsultację w naszym ośrodku. W trakcie wizyty w Retinie, przeprowadzimy wywiad, pełne badanie okulistyczne oraz niezbędne badania diagnostyczne.

 Kalkulator MediRaty

Jakie dolegliwości leczymy za pomocą blefaroplastyki?

Operacja plastyki powiek pozwala uporać się z wieloma dolegliwościami, jak na przykład:

 • ptoza – opadnięcie powieki górnej.

Ptoza może być wrodzona lub nabyta. Jest jednym z głównych objawów wrodzonego lub nabytego porażenia nerwu okoruchowego (niemożność uniesienia czy obniżenia gałki ocznej). Może sygnalizować miejscową lub ogólną chorobę mięśni np. dystrofię mięśni, dystrofię oczno-gardłową lub inne choroby takie jak np. miastenia lub guz oczodołu.

 • podwinięcie powieki dolnej do wewnątrz (entropion) – polega na odwróceniu brzegu rzęskowego powiek do worka spojówkowego.

Entropion jest związany najczęściej ze starzeniem się narządu wzroku. Powstaje w wyniku zaniku tkanek powieki dolnej, a zwłaszcza osłabienia działania mięśni rozwierających szparę powiekową. Powieka z wiekiem wiotczeje, a jej więzadła mają mniejsze napięcie, przez co mięsień okrężny oka uwypukla się. Entropion może być też skutkiem oparzenia, stanu zapalnego np. jaglicy, skutkiem bliznowacenia po urazie lub nieprawidłowo wykonanego zabiegu chirurgicznego. W wyniku podwinięcia, rzęsy drażnią rogówkę, co sprawia, że pojawia się ból, zaczerwienienie, co może w końcu doprowadzić do problemów z prawidłowym widzeniem.

 • odwinięcie powieki dolnej na zewnątrz (ektropion).

Ten stan powoduje u pacjenta podrażnienie i zaczerwienienie gałki ocznej, stan zapalny, ból i  łzawienie. Problem ten dotyczy zwykle osób starszych. Zwiotczała skóra powoduje występowanie łzawienia, a także zwiększa ryzyko zapalenia spojówek i chorób rogówki.Korekcja ektropionu polega na przywróceniu właściwego ustawienia i napięcia powieki.

Wskazania do blefaroplastyki

 • medyczne: ograniczone pole widzenia, bóle głowy, zmęczenie i uczucie ciężkości powiek, niewydolność mięśnia powieki górnej
 • estetyczne: odmłodzenie wyglądu, usunięcie oznak starzenia okolic oczu, podniesienie napięcia skóry, a tym samym lepsze działanie mięśni powiek.

 

Przeciwskazania do zabiegu blefaroplastyki

Przeciwskazaniami są ciężkie choroby ogólnoustrojowe:

 • choroby wątroby,
 • choroby krążenia, cukrzyca,
 • skazy naczyniowe,
 • niedokrwistość,
 • nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi,
 • infekcje,
 • choroby zębów,
 • stany zapalne skóry w okolicy powiek.

Zalecenia przed operacją plastyki powiek

 •  w dniu zabiegu należy przyjechać w wygodnym ubraniu (np. dres), na miejscu w naszej placówce pacjent otrzymuje jednorazowe ubranie medyczne,
 • w dniu operacji prosimy nie wykonywać makijażu twarzy ani oczu,
 • stale przyjmowane leki należy przyjąć o zwykłej porze, z jednym wyjątkiem opisanym w kolejnym punkcie,
 • na 3-7 dni przed operacją należy je odstawić leki rozrzedzające krew. Są to m.in.: Acard, Aspiryna, Aspro C, Asprocol, Polopiryna, Rhonal, Ring N, Solucytel, Thomapyrin, Pradaxa, Xarelto, Plavix, Warfin, Acenokumarol.

Dodatkowe, szczegółowe informacje przekażemy przed umówioną operacją.

Zalecenia po operacji powiek

 • Po zabiegu pacjent przez kilka godzin nosi specjalne opatrunki na powiekach, zawierające zimne kompresy.
 • Po zabiegu pacjent powinien mieć zapewniony transport prywatny (nie komunikacją miejską) z dorosłą osobą towarzyszącą.
 • Przez 24 godziny po znieczuleniu nie można kierować pojazdami mechanicznymi, obsługiwać niebezpiecznych urządzeń ani pić alkoholu.
 • Po operacji nie wolno zanurzać twarzy w wodzie ani moczyć oka, bo grozi to infekcją. Ostrożność w czasie kąpieli należy zachowywać przez 3 tygodnie, do chwili, kiedy rana stanie się wodoszczelna.
 • Przez 2-3 tygodnie po operacji nie powinno się wykonywać prac wymagających dużego wysiłku fizycznego (na przykład przesuwać ciężkich mebli, czy podnosić ciężarów powyżej 15 kilogramów).
 • W dni słoneczne należy nosić ciemne okulary.
 • Po 7 dniach należy przyjść na zdjęcie szwów. Następnie pacjent zgłasza się do lekarza na kolejne ustalone wizyty kontrolne.
 • Skórę powiek należy pielęgnować zgodnie z zaleceniami lekarza chirurga.
 • Po upływie około 6 tygodni rany operacyjne powinny się już dostatecznie zabliźnić i powoli zaczyna być widoczny efekt napięcia powiek oraz odmłodzonego wyglądu.
 • Po upływie około 6 miesięcy od operacji zazwyczaj uzyskuje się pełny efekt kosmetyczny.
 • Należy pamiętać, że podany powyżej okres rekonwalescencji pacjenta i czas gojenia się ran operacyjnych zależy od indywidualnych możliwości regeneracyjnych organizmu pacjenta.
Dobra
Na podstawie 129 opinii
LukroZ
LukroZ
2024-04-19
Profesjonalizm na najwyższym poziomie. Podejscie do pacjentów oraz obsługa NAJLEPSZA z jaka miałem okazje sie spotkać. Szczególne podziękowania dla pana Dr. M Szot. Wspaniały specjalista niesamowite podejście do młodych pacjentów. Serdecznie pozdrawiam i gorąco POLECAM !!!
Paula Pupiec
Paula Pupiec
2024-04-19
Bardzo polecam! Dr Szot z niesamowitym podejściem do dzieci, wspaniały specjalista, który pomógł z dwójką moich dzieci po nieudanych wizytach w innych klinikach…Pani Ola, którą córeczka pokochała i dzięki niej dała zrobić badanie. Profesjonalizm i kolejny raz się nie zawiozłam :) dziękuję za każdy oddzwonimy telefon Pan z rejestracji i szybkość w działaniu.
Grzegorz Cieśliński
Grzegorz Cieśliński
2024-04-05
Pełen profesjonalizm na każdym etapie leczenia pacjenta, a do tego miła atmosfera i przystępna cenowo oferta zabiegów oraz badań specjalistycznych. POLECAM!!!
Wiesław Oleksiak
Wiesław Oleksiak
2024-03-21
Zaćma. Dotyka starszych i utrudnia im poprawnie funkcjonować. Mamy problemy z czytaniem, prowadzeniem samochodu czy nawet z oglądaniem telewizji. Miałem ten problem w jednym oku, długo wahałem się czy poddać się zabiegowi wymiany soczewki. Zrobiłem to w wieku 60+ w Szpitalu Okulistycznym Retina w Warszawie, ulica Gimnazjalna 1. Badania kwalifikujące do zabiegu, działania w trakcie operacji a także opieka po zabiegu cechowały się trzema słowami: profesjonalnie, skutecznie, po ludzku ciepło. Było to około 5 lat temu. Bardzo poprawiłem sobie komfort życia. Czemu pisze teraz?. Otóż to samo dopadło moją żonę a nawet gorzej bo dotyczy obydwu oczu. Od razu poprosiłem żonę aby poszła moim śladem i udała się do Retiny. Żona moja, bardzo wymagający charakter, zgłębiała temat i konsultowała się z kilkoma placówkami i szpitalami. Na koniec poszła do Retiny i stwierdziła, że w tym szpitalu czuje się najlepiej zaopiekowania. Operacja na początku kwietnia, zaraz po świętach. Jeśli chcecie to napisze wam z jakim skutkiem. Wielokrotnie spotykam w swoim życiu zawodowym dużo młodsze osoby, które mają problemy z krótkowzrocznością czy nadwzrocznością. Przeważnie wystarczają szkła kontaktowe czy okulary. Ale czasem lepiej jest radykalnie poprawić jakość życia. Moim zdaniem warto. Wiesław Oleksiak
Marta Marta
Marta Marta
2024-02-18
Wybór tej kliniki na wykonanie laserowej korekcji wzroku u syna był strzałem w 10 🎯, czuliśmy się zaopiekowani i dobrze poinformowani, na każde pytanie /telefon otrzymaliśmy rzeczowe informacje, szczególne podziękowania dla Pań pracujących w rejestracji, za życzliwość oraz dużo fachowych porad i informacji , polecamy
Sapir
Sapir
2024-02-14
Zabieg korekcji wzroku metodą LASEK u Pana doktora Szot, co tu dużo mówić efekt po kilku dniach zero komplikacji. Najlepsza decyzja w moim życiu wszystko wytłumaczone jak postępować po operacji i bardzo dobra opieka po. Pełen profesjonalizm i nie ma się czego bać pozdrawiamm
Maciej
Maciej
2024-02-01
Strasznie się cieszę, że trafiłem do tak wspaniałych profesjonalistów. Podziękowania dla Pana dr Piotra Fryczkowskiego (super człowiek i niesamowity specjalista) oraz całemu personelowi. Jestem po zabiegu zaćmy i nie mogłem lepiej trafić niż w to miejsce. Polecam w 100%.
Robert Kurzep
Robert Kurzep
2024-01-26
Witam, Zdecydowałem się na wymianę soczewek w klinice Retina na podstawie wcześniejszego udanego zabiegu wyniany soczewek mojego kolegi (ok 8 mcy przede mną). Przed zabiegiem posiadałem dosyć złożoną wadę wzroku zarówno dal jak i czytanie plus astygmatyzm. Nosiłem na co dzień okulary progresywne i oddzielnie półprogresywne do komputera. Po pierwszej wizycie nie zostałem zakwalifikowany ponieważ oczy były zbyt suche. Przepisano mi krople i umówiono na następny termin. Za kolejnym razem wszystko już było ok do samego końca, czyli dobór soczewek, dwa zabiegi z tygodniowym odstępem, leczenie oraz wizyty kontrolne. Dzisiaj jestem prawie rok po zabiegach i wszystko jest ok tzn. doskonale widzę daleko, bez problemu komputer, smartfon, czytanie książek. Natomiast do ciemnych pomieszczeń (np. czasami Menu w restauracji czy ulotka na lekach itp) używam prostych okularów do czytania 1.5. Zakładam je zatem raz na tydzień powiedzmy. Są soczewki lepsze do czytania ale ze względu na efekt halo i moje aktywności ja się na nie nie zdecydowałem. Jestem bardzo zadowolony zarówno z całego procesu (obslugi) jak i tego co uzyskałem dzieki zabiegom.