Badanie na Ekranie Hessa
CennikINFORMACJE OGÓLNE
Ekran Hessa to okulistyczne urządzenie diagnostyczne stosowane do oceny ruchomości gałki ocznej. U zdrowej osoby gałki oczne poruszają się symetrycznie i symultanicznie. Czasem niestety zdarza się, że mięśnie odpowiadające za te ruchy są w jednym oku nadaktywne lub nieaktywne, co skutkuje ich niedowładem.
Badanie na Ekranie Hessa służy przede wszystkim do rozpoznawania i kontroli takich zaburzeń, jak zez i podwójne widzenie. Jest pomocne przy diagnostyce tzw. oczopląsu, czyli niekontrolowanych, szybkich ruchów gałek ocznych. Ekran Hessa wykorzystuje się także do diagnostyki tzw. porażenia spojrzenia, które może być objawem chorób neurologicznych, a także urazów ośrodkowego układu nerwowego, takich jak: stwardnienie rozsiane, tętniaki, czy borelioza.
Schorzenia, które wymagają badania na Ekranie Hessa:
- zez (szczególnie u dzieci),
- zaburzenia ruchomości jednej gałki ocznej,
- błędne lokalizowanie przez pacjenta przedmiotów znajdujących się wokół niego,
- kontrolnie po niektórych operacjach okulistycznych.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Jak wykonuje się badanie na Ekranie Hessa?
Badamy ruchomość gałek ocznych pacjenta- metodą koordynometrii na ekranie Hessa. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.
Badany siedzi wygodnie przed siatką Ekranu Hessa w odległości 0.5 do 1m. Zakłada na oczy czerwono-zielone okulary, które powodują rozkojarzenie widzenia oka prawego i lewego. Badany trzyma w ręku wskaźnik laserowy lub latarkę, którymi wskazuje na pojawiające się na ekranie punkty. Wynik badania, poddawany jest następnie dalszej analizie, zapisuje się go na dwóch schematach.
Badanie na ekranie Hessa jest bezinwazyjne i bezbolesne.
Trwa około 15-20 min.